Bu vatansever subay niçin ortaya çıkmıyor?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda İlker Başbuğ, "Bu ihbar mektubunu yollayan vatansever subay nerede? Ben ve silah arkadaşlarım bu vatansever subay yüzünden burada yatıyor. Bu vatansever subay niçin ortaya çıkmıyor? Neden burada değil? Neden araştırılmıyor" diye sordu. Mahkeme Başkanı Özese ise, "Mahkemeden hesap sorar şekilde beyanda bulunuyorsunuz. Kimse mahkemeden hesap soramaz" diyerek Başbuğ'u uyardı. Başbuğ, "Ben hesap sormuyorum. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda yürütülen soruşturma vardı. Onun sonucunu soruyorum" diye konuştu.

SALONDA TANSİYONUN YÜKSELDİĞİ ANLAR: ALKIŞLAR VE MARŞ

Başbuğ konuşmasına "Tarihe bir son not düşerek tamamlayacağım" diyerek şunları söyledi: "Bunu da zorunlu bir görev olarak görmekteyim eğer, sanal davanın asıl amacı, İnternet Andıcı üzerinde parafeleri bulunan sivil memurundan orgenerale kadar olan personelin adeta üzerlerine basarak, Genelkurmay Başkanı'na, yani bana ulaşmak ise, bu silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım." İlker Başbuğ savunmasını saat 17.45 sıralarında tamamladı.

ALKIŞLAYAN SANIK VE İZLEYİCİLER SALONDAN ÇIKARILDI

Bu sözler üzerine izleyici bölümünde alkışlayanlar oldu. Mahkemeye başkanı, salonda alkışlayanların tespit edilip salondan çıkarılmasını istediği anlarda sanıklar da ayağa kalkarak alkışlamaya başladı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese uyarılarına devam etti. Bu kez sanıklar ve izleyiciler Gençlik Marşı'nı söyledi. Mahkeme Başkanı, Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük'ün de alkışlı destek verdiğini belirtti. Salondaki bazı izleyiciler ve sanıklar mahkemenin talimatı üzerine salondan çıkarıldı. Mahkeme Başkanı ayrıca duruşmanın düzenini bozanlar hakkında tutanak tutulmasını istedi. Daha sonra Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in savunmasına geçildi.