47 avukata daha gözaltı

  Adliyedeki Gezi protestosu nedeniyle 2 avukatın gözaltına alınmasını protesto eden 47 avukat daha gözaltına alındı. Adliyenin karıştığı dakikalarda üst kat koridorlarında polise karşı tepki vardı. Polise bu katlardan su şişesi ve çakmak atanların olduğu görüldü. Gözaltına alınan avukatlar adliye binasından çıkarılırken çoğunun üzerinde cüppeleri vardı. Avukatlar İstanbul Emniyetine götürüldü. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda 12.00'de toplanan avukatlar Gezi Parkı olaylarını protesto etmek istedi. Polis müdahale ederek 2 avukatı gözaltına aldı. Bunun ardından yaklaşık 100 avukat adliyedeki karakolun önünde slogan atarak oturmaya başladı.

ÇEVİK YİNE ADLİYEYE GİRDİ

  Avukatların yaklaşık bir saat boyunca oturmasının ardından Çevik Kuvvet polisi yeniden adliyeye girdi. Avukatların etrafını çeviren polis daha sonra gözaltına almaya başladı. Avukatların direnmesi üzerine polis yine zor kullandı. Bu sırada bazı avukatların yerde sürüklendikleri görüldü.

POLİSE TEPKİ GÖSTERENLER SU ŞİŞESİ VE ÇAKMAK FIRLATTI

  Olaya adliyenin üst katlarında toplanan bazı kişiler de tepki gösterdi. Bu sırada üst katlardan polise su şişeleri ve çakmakların atıldığı görüldü. 49 AVUKAT GÖZALTINDA Adliyedeki olaylarda aralarında tanınmış avukat Ali Rıza Dizdar ile KCK davası avukatlarından Sinan Zincir, Hüseyin Boğatekin, Suat Eren'in de olduğu 49 avukat gözaltına alındı.

KARGA TULUMBA TAŞINDI. KELEPÇELENEREK GÖZALTINA ALINDA

  Avukat Hüseyin Boğatekin gözaltına işlemine en şiddetli direnenlerden biriydi. Boğatekin, kol ve bacaklarından tutan polisler tarafından, karga tulumba adliyeden çıkarıldı. Avukat Hüseyin Boğatekin bu sırada yine gözaltına alınmaya karşı çıktı, slogan attı. Bi ara yere düşen Boğatekin plastik kelepçeyle kelepçelenerek gözaltına alında

GÖZALTINA ALINANLARIN ÇOĞU CÜPPELİYDİ  

  Adliyeden teker teker çıkarılan avukatların çoğunun üstünde cüppelerinini olduğu görüldü.

GÖZALTINA ALINANLAR EMNİYETTE

  Gözaltına alınanlar Çevik Kuvvet otobüslerine bindirildi. Avukatların emniyet'e götürüleceği sırada dışarıda toplanan bir başka grup araçların önünü kesti. Bunun üzerine Çevik Kuvvet, müdahale ederek araçlara yol açtı. Açılan yoldan ilerleyen araçlar adliyeden ayrıldı. Grubun polise tepkisi bir süre daha devam etti. C kapısından giriş bir süreliğine kapatıldı.

BARO BAŞKANI ADLİYEDE

  Öte yandan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da saat 14.30 sıralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'yla görüşmek üzere adliyeye geldi.