PTT’den "fişleme" yanıtı

  PTT Genel Müdürü Osman Tural, MİT’le imzalanan protokolün tamamıyla mevcut mevzuat çerçevesinde, anayasa ve mevcut kanunlara göre aykırı bir hususu içermeyen bir protokol olduğunu ifade etti. Sempozyumun ardından düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin ’Taraf Gazetesi’nin de çıkan habere göre MİT’in PTT’yle bir protokol imzalayarak bilgi paylaşımında bulunduğu belirtiliyor. Bununla ilgili açıklamanı olacak mı? Sorusuna Osman Tural, sinirlendi. Kendisinin böyle bir iddia görmediğini belirten Tural, "Taraf Gazetesi’ndeki haberi ya eksik okuyorsunuz ya yanlış okuyorsunuz. Taraf Gazetesi Milli Eğitim’le MİT’in yapmış olduğu bir haberi almış. Detaylarını yazmış.

  Taraf aynı zamanda Türk Hava Yolları (THY), PTT ve bir kaç kurum ismini saymış. Ama ne tür bir anlaşma olduğundan veya ne tür bir bilgi aldığından hiç bahsetmemiş. Onunla ilgili cevabı sayın bakanımız verdi. Bizim posta idaresi olarak ya da başka idareler olarak anayasa ya da yasalarla koruma altına alınmış olan hakların dışında hakları tehdit altına alacak herhangi bir protokolü hiçbir kurum ve kuruluşla imzalamamız mümkün değil. MİT’le imzalamış olduğumuz protokolde, tamamıyla bizim mevcut mevzuat çerçevesinde gerek anayasalara, gerekse mevcut kanunlara göre aykırı bir hususu içermeyen bir protokol. Bir iddiadır herkes iddiada bulunabilir. Bu toplantıya gelirken bu konuyu dile getirmeyeceğiz diye konuştuk ve hala bu konuyla ilgili sorular soruyorsunuz. Benim yapmam gereken şey şurada kapıyı göstermek sana.

  Konuşurken bunları söyledik. Bugünkü toplantının asıl amacı buradaki konferanstır. Buradaki basın toplantısının amacı konferansı değerlendirmek. Yani sabrettim dinledim. Soruna cevap verdim. O konuya cevap vermeyeceğimi söylenmiş olduğu halde cevap verdim. Ve hala devam ediyorsun. PTT olarak bizim mer-i mevzuatına mugayir herhangi bir protokol imzalamamız söz konusu değil. Cevap bu çok basit bir cevap” cevabını verdi.