Sizin içkiyi yok etme göreviniz bulunmuyor

Elif Demirci/DHA

Eski  AK Parti İzmir  İl Başkanı Ömür Kabak,  internet sitesindeki köşesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı olaylarına yaklaşımını eleştirdi.

Kabak, "Sayın Başbakanım siz bu milletin babası veya ahlak öğretmeni değilsiniz. Başbakan olarak tüm yasal hak ve yetkileri sonuna kadar kullanmanız hakkınız ve göreviniz, ama halka kendi dini ve ahlaki değerlerinizi dikte etmeyiniz" dedi. Son yapılan referandum öncesi "İzmir’deki 'Evet' oyları 'Hayır' oylarından fazla çıkarsa istifa edeceğim" diyen, referandumda İzmir’deki 'Evet' oylarının fazla çıkmasının ardından görevini bırakan AK Parti eski İl Başkanı Ömür Kabak, bir internet sitesindeki köşesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı olaylarına yönelik görüş ve tavırlarını eleştirdi. Hükümetin çalışmalarını ve Erdoğan’ı öven cümlelere de yer veren Kabak, "Gezi hareketi, siyasi tarihimizdeki ilk ve orijinal bir oluşum gibi geliyor bana" dedi.

  Kabak, köşesinde şu görüşlere yer verdi:

"Bu bir devrim değil, ihtilal değil, hükümet darbesi hiç değil. Sayın Başbakanım, somut olan bu özelliklerin dışında ve aslında işin temelinde gözle görülmeyen bir husus daha var. Siz çok iyi bir siyasetçisiniz, büyük eserler verdiniz. Olağanüstü hizmetiniz var. Daha da fazlasını yapacağınızdan eminim. Bu hizmetlerinizle ve hakkınızla, milletin gözbebekleri olan Menderes ve Özal'ın önüne geçtiniz.

  Kürt meselesini Anayasal düzende ve fiili yaşamamızda çözme yolundaki uğraşınız inşallah başarılı olduğunda, gerçek demokrasi ve hukukla bezenmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin, Atatürk'le beraber ikinci kurucusu olarak anılacaksınız. Ama siz bu milletin babası veya ahlak öğretmeni değilsiniz. Başbakan olarak tüm yasal hak ve yetkileri sonuna kadar kullanmanız hakkınız ve göreviniz ama halka kendi dini ve ahlaki değerlerinizi dikte etmeyiniz. İçki örneğiyle söylersem, içkinin dinimizce haram olduğunu, sarhoşluğun toplum ahlakında hoş karşılanmadığını, alkolün sağlığımızı tehdit ettiğini herkes biliyor. Buna rağmen insanlar içebiliyor. Sizin içkiyi yok etme göreviniz bulunmuyor. Yüce Allah isteseydi kim içebilirdi ki?"

'KENDİNİZE DE BİZE DE KIYMAYIN'

Ömür Kabak, Başbakan’a ithafen yazdığı yazıyı “Kendinize de bize de kıymayın” diyerek şöyle bitirdi: "Size olan derin sevgim ve saygım bunları yazmamı gerektiriyor. Ben dahil milyonlarca insanın inancının, idealinin ve hayallerinin ete kemiğe bürünmüş halisiniz. İl Başkanı iken, şahsıma karşı bir kısım partililerden kaynaklanan haksızlıkları size yazmamı/söylememi isteyen bakanlar ve genel merkez yetkilileri olmuştu. Ancak ben parti içi şahsi kariyerimle ilgili olduğu için size bunları anlatmadım ve haksızlık yapan o kişileri size şikayet etmedim. Ancak, bu olay partimiz ve ülkemiz için önemli olduğundan, bana göre geleceğimizle ilgili yönümüze belirleyeceğinden, benim görebildiğim hatalar nedeniyle, sizi yine size şikayet ediyorum. Kendinize de bize de kıymayın."