NATO güvenliği tümüyle devretti

  NATO’nun, Afganistan genelinde emniyetin tesisini tümüyle Afgan güvenlik güçlerine bırakması münasebetiyle başkent Kabil’de devir teslim töreni düzenlendi.

  Törene, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bakanlar, siyasiler ve çok sayıda asker katıldı. Rasmussen törende yaptığı konuşmada, "Bugün Afganlılar’ın gurur duyacağı bir gün. Sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyorum" şeklinde konuştu. Devir teslim töreniyle birlikte Afgan güvenlik güçleri, ülke genelinde tüm emniyet sorumluluğunu üstlenmiş olacak. Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) ise alandan çekilecek ancak gerektiğinde Afgan güçlerine destekleyici rol oynayacak. 2010 Lizbon Zirvesi’nde kararlaştırılan yol haritasına göre 2014 sonuna kadar muharip NATO güçleri ülkeden ayrılarak, Afganistan tam anlamıyla güvenlik kontrolünü üstlenmiş olacak.

  Rasmussen, 22 Mart 2011’de başlayan geçiş sürecinin tamamlanmasının Afganistan için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, bunun Afgan güvenlik güçlerinin giderek daha da kuvvetli hale gelmesiyle mümkün olduğunu ifade etti. "10 yıl önce Afgan ulusal güvenlik güçleri diye bir şey yoktu. 5 yıl önce Afgan güçleri, bugünkü ordunun küçük bir grubunu oluşturuyordu" diyen NATO Genel Sekreteri, "Fakat şu an 350 bin kişilik bir askeri ve polis gücünüz var. Bu müthiş bir güç. Bu güçlerin birçok kez, kompleks saldırıların hızlı ve etkin şekilde üstesinden geldiğini gördük" dedi.

  ISAF komutanları ve Afgan subayların yanı sıra askeri okul öğrencilerinin de hazır bulunduğu törende kalabalığa hitap eden Rasmussen, "Bugün burada hepiniz bu ülkenin cesur askerlerini, müşterek faaliyetler için büyük fedakarlıklarda bulunan, 50 milletin oluşturduğu koalisyonumuzdaki askerleri temsil ediyorsunuz. Sizinle onur duyuyorum" ifadelerini kullandı. Hayatını kaybeden ve yaralanan Afgan ve ISAF askerlerini de saygıyla andıklarını belirten Rasmussen, subay adaylarına hitap ederek, "Afganistan’ın geleceği sizin elinizde" diye konuştu. Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise, ABD öncülüğünde başlatılan askeri operasyonların üzerinden geçen 12 yılın sonunda, güvenliğin tamamen Afgan güçlerine geçmesinin, ülke için çok önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu söyledi.

  Karzai, "Yarından itibaren güvenlik ve savunma güçlerimiz en başta olacaklar. Cesur güçlerimiz tüm güvenlik sorumluluğu ve liderliğini devralacaklar" dedi. Afganistan’da hala 100 bin civarında İSAF askeri bulunuyor. NATO, Taliban ve diğer militan gruplara karşı Afgan ordusuna lojistik destek sağlamaya devam edecek.