Göz kamaştıran defile

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümünden mezun olacak öğrenciler, tasarımlarındaki yaratıcılık ile Osmanlı kültürünün günümüzde yeniden doğumunu yansıttı ve bir kez daha izleyicileri büyüledi.

  Tasarımcılar, finalde ellerindeki dövizlerle “Atam İzindeyiz” yazısını oluşturdu. 10. Yıl Marşı eşliğinde İEÜ Açık Hava Gösteri Merkezi büyük bir coşkuya tanık oldu. Moda Tasarımı uzmanlık alanında bu yıl mezun olacak 11 öğrenci ile birlikte bir Erasmus öğrencisi “Reenkarnasyon” başlıklı mezuniyet koleksiyonlarını hazırladı. Öğretim Görevlileri Jörn Fröhlich ve Selin Dartar koordinatörlüğünde oluşan proje ekibinin desteği ile öğrenciler, profesyonel yaşama adım atmadan önceki son koleksiyonlarını gerçekleştirdi. Defilenin açılışında konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, gençlerin gelecekte sergileyecekleri büyük başarılarına giden kapıyı nitelikli eğitimle açtıkları için mutluluğunu dile getirdi.

  Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun ise, "Bu senenin mezunlarının hazırladığı hazır giyim koleksiyonlarından oluşan 'Reenkarnasyon' teması, kavramsal olarak Osmanlı Kültürü’nün antik dekoratif unsurlarının yeniden yorumlanması fikrine dayanmaktadır. Mitoloji, kaligrafi, çini, mücevher tasarımı, mimari, kaftan, savaşçı, hamam ve harem kültüründen alınıp dikkatlice analiz edilen objeler yaratıcı giysi tasarımlarına yön verdi" dedi.

  Çeşitli deneysel baskılar ve yaratıcı kumaş manipülasyon teknikleri ile büyük bir çalışma sonucunda ortaya çıkan 69 parçadan oluşan koleksiyonlarda, Türkiye’nin kültürel zenginliği göze çarptı. Ünlü mankenler, Didem Soydan, Nur Gümüşdoğrayan, Merve Büyüksaraç gibi podyum dünyasının gözde isimleri tarafından büyük bir şovla sergilenen tasarımlar, izleyicileri bazen Dolmabahçe Sarayı’nın haremine, bazen de padişahların takılarına götürdü. Koreografiyi Rönesans Ajans'tan Akif Örük üstlendi.