Aydın'da yangın büyüyor

   Aydın’da, yerleşim alanlarına yakın mesafede başlayan yangın hava ve karadan müdahaleye rağmen büyümeye devam ediyor. Karadan müdahale yetersiz kalınca, haber için bölgede bulunan gazetecilerde söndürme çalışmalarına destek verdi. Saat 09.30 sıralarında Aydın merkezi Ilıcabaşı Mahallesi ile Doğanköy köyü arasında kalan bölgedeki tarım arazilerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Mahallenin kıyısındaki bir evin bahçesinde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle bölgedeki tarım arazilerini sardı. Yangına Aydın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Aydın Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli çok sayıda ekip müdahale etti.

GAZETECİLERDE YARDIMA KOŞTU
Bahar aylarında temizlenmeyen tarım arazilerinde hızla yayılan yangında metrelerde yükselen alevlerin neden olduğu dumanlar şehir merkezinin üzerini kapladı. Bölgede oturan vatandaşlar, yanan arazileri ve zeytin ağaçlarını kurtarmak için mücadele verdi. Ellerine geçirdikleriyle alevlere karşı savaş veren vatandaşlara, bölgeye haber yapmak için giden gazetecilerde destek verdi. Fotoğraf makineleri ve kameralarını boyunlarına asan gazeteciler, ellerine aldıkları ağaç dallarıyla yangının diğer arazilere sıçramaması için çabaladı.

HAVADAN MÜDAHALE TEPKİSİ
Şiddetli rüzgarın etkisiyle alevler kontrol altına alınamazken, vatandaşlar yaklaşık iki saat boyunca havadan müdahale yapılamamasına tepki gösterdi. Cep telefonu ile 177 Orman Yangını ihbar hattını arayan Hüseyin İşçar isimli çiftçi, “Yangın şuradaki evin bahçesinden başlamış. Bu zarar hepimizin. Benim evim hemen şu aşağıda. Yangına havadan müdahale edilmemesi gerekiyor. İtfaiye çaresiz durumda. Yangın dağ tepe almış başını gidiyor” diyerek, duruma tepki gösterdi.
İtfaiye ve orman ekiplerinin karadan verdiği büyük mücadelenin ardından saat 11.30 sıralarında 1 uçak ve 3 helikopterle yangına havadan müdahale başladı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.