Algı oluşturma operasyonu başladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gezi Parkı olaylarına ilişkin, “Türkiye ile ilgili yeni bir algı oluşturma operasyonu başladı. Orada sadece komplo yok, komplo teorisinin ötesinde bir vaka var" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın hazırlayıp sunduğu Ankara’nın gündemi programına konuk oldu.

İhlas Medya Ankara Grup Başkanı Nuri Elibol’un da katıldığı programda Davutoğlu, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gündeme gelen ’uluslararası komplo’ iddialarıyla ilgili konuşan Bakan Davutoğlu, "İki üç hafta içinde Türkiye ile ilgili yeni bir algı oluşturma operasyonu başladı. Orada sadece komplo yok, komplo teorisinin ötesinde bir vaka var. Öyle bir atmosfer oluşturulmaya çalışıldı ki Türkiye’nin en yakın dostları bile bir şekilde alışılmadık açıklamaları yapma ihtiyacını bazen istediler bazen de kendileri bu açıklamaların cazibesine kapıldılar" dedi.

"HİÇBİR DIŞİŞLERİ BAKANI BENİM ÜLKEM HAKKINDA BÖYLE KONUŞAMAZ"

"Yeni dış politika parametresini tespit ederken ilk ilke olarak ’güvenlik’ ile ’özgürlük’ arasında denge bulacağız dedik" diyen Davutoğlu, son 10 yılda da özgürlük alanlarının genişlediğini belirterek, "Geçmiş yıllarda güvenlik adına özgürlükler sınırlandırılmıştı. Son olaylarda özgürlük lehine bir artış oldu. Avrupa’da hangi büyük bir şehirde bir gösteri dolayısıyla şehrin büyük meydanı 18 gün kamu düzenine kapatılır? Bizi isyan ettiren, Türkiye’nin demokrasisine, Türk halkının sağduyusuna, bilincine, hangi görüşe sahip olursa olsun insanımızın içine sinmiş olan derin birlik bilincine dayalı olarak isyan ettiren şey... Ben burada kötü bir oryantalizm görüyorum. Eğer benzer olaylar Batıda olursa ve polis benzer tepkileri verirse kamu düzenini korumak için vermiştir. Avrupa’da bu kadar yaygın gösteriler olduğunda onların ’2 Türkiye var ve meydanda 2 Türkiye çatışıyor’ dediği gibi dedik mi? Hiçbir Dışişleri Bakanı benim ülkem hakkında böyle konuşamaz. Türkiye’de tek Türkiye var. Bunları meslektaşlarıma da söyledim" ifadelerini kullandı. Amerikan, Rus, İran, İsrail ve Avrupa’daki birçok medyanın benzer tonda, benzer hedeflere dönük yayınlar yaptığını dile getiren Davutoğlu, iyi niyetli bir habercilik anlayışı görmediğini de vurguladı.