Tavuklar döviz yumurtluyor

Yumurta sektörü, 2013 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. 2012 yılını 351 milyon dolarlık ihracatla tamamlayan Türkiye, döviz kurlarındaki artışla birlikte 2013 yılı sonunda 500 milyon dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’nin yumurta ihracatının 2002 sonrasında ciddi bir tırmanışa geçtiğini belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2002 yılında 2 milyon 194 bin dolar seviyesinde olan yumurta ihracatının 2012 yılı sonunda 351 milyon dolara ulaştığını, 2013 yılı sonunda ise 500 milyon dolarlık döviz girdisini Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti. Bunun yanında kanatlı eti ihracatımız da hızla ilerliyor. 2012 yılında 529 milyon $ ihracat gerçekleştiren sektör, mayıs ayı sonunda 251 milyon $’lık ihracata ulaştı. 

 

Yumurta ihracatına verilen desteğin sektörün talep ettiği oranlara çıkarılması durumunda sektörün bugün gerçekleştirdiği ihracat rakamını en az yüzde 50 geliştirebilecek potansiyele sahip olduğunu savunan Kızıltan, “Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda sektöre verilen destekleri arttırmamız gerekiyor ve döviz yumurtlayan tavuğu kesmememiz gerekiyor” dedi. 

KANATLI TANITIM GRUBU 20 FUARA KATILACAK

Türkiye’nin kanatlı eti ve yumurta ihracatını arttırmak için Kanatlı Tanıtım Grubu’nun yoğun bir tanıtım çalışması yürüttüğünü de anlatan Kızıltan, Kanatlı Tanıtım Grubu’nun 2013 yılında 20 fuara katılarak kanatlı eti ve yumurta tanıtımını gerçekleştireceğini dile getirdi.

 

KTG’nin Rusya’dan Japonya’ya, Malezya’dan Almanya’ya Senegal’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne dünyanın dört bir tarafında Türk yumurtasını ve kanatlı etini tanıttığını anlatan Kızıltan, şöyle konuştu; “Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefliyor. Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü olarak bu ihracata 5 milyar dolar katkı sağlamayı amaçlıyoruz. KTG, kanatlı ve yumurta sektörü için Su Ürünleri Tanıtım Grubu ise su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun tanıtım faaliyetlerini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek ve hedefleri tutturacağız.”

DÜNYA GENELİNDE İLK 10’A GİRDİK

Türkiye’nin sofralık yumurta üretiminde dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Ekiz, asıl hedeflerinin sürdürülebilir ihracatla dünya sıralamasında daha yukarılara çıkmak olduğunu söyledi.

Dünya yumurta dış ticaretinin büyük kısmının Türkiye’nin yakın coğrafyasında gerçekleştiğini kaydeden Ekiz, “Her ne kadar bölgesel yakınlık, kalite standartlarımız, hizmet kalitemiz, esnek ve hızlı ticari tavrımız avantaj olsa da sürdürülebilir ihracat için özellikle tarımsal iade gibi ihracat destekleri girdi maliyetlerimizdeki dezavantajı bir miktar kompanse edecektir. İhracat destekleri sektörün gelişimi ve dünya pazarlarındaki hakimiyeti için son derece önemlidir. Üretici/İhracatçı olarak inanıyoruz ki; sektör ihracat yapılacak desteklere kayıtsız kalmayacak kat kat fazlasıyla geri ödeyecektir. Rakamsal olarak ifade edersek, sektöre verilecek 20 milyon $ katkının 150-200 milyon $  ihracatı arttıracağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.