Brezilyalı ile ilişkiler futbolla sınırlı değil

Türkiye-Brezilya ilişkileri futbolla sınırlı kalmayacak... Brezilya Üniversiteler Birliği, 2 ülke arasında eğitim, bilim ve diyalog köprüsü kurmak için geldi, Gediz Üniversitesi’yle işbirliği yaptı.

Her iki taraf için de bir ilk olan bu anlaşmayla sınırlar ve binlerce kilometrelik mesafe aşılacak.

Gediz Üniversitesi’nin bu yılki ana hedefi Güney Amerika... Bu coğrafyayla da eğitim işbirliği yapmak, buralardan da öğrenci almak amaçlanıyor. Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik başkanlığındaki Gediz heyeti, geçtiğimiz günlerde Brezilya, Arjantin, Şili ve Paraguay’a gitmişti.

Bu ülkelerdeki temaslar ilk meyvesini verdi. Brezilya Üniversiteler Birliği (Coimbra Group Of Brasilian Universities-CGBU) yöneticileri, Türkiye’yle ilk işbirliği anlaşması için İzmir’e geldi. Prof. Dr. Çevik ve CGBU Genel Sekreteri Prof. Dr. Rossana Valeria De Souza E Silva törenle imza attı. Böylece Gediz Üniversitesi’yle CGBU üyesi Brezilya’nın önde gelen 58 üniversitesi arasında eğitim, bilim ve diyalog köprüsü kurulmuş oldu.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkilerin sadece futbol ve ticaretle sınırlı kalmayacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Çevik, 200 milyon nüfuslu bu ülkeyle mesafelerin aşılacağına dikkat çekti, şunları söyledi: “Şimdiye kadar her 2 toplum da uzaklık nedeniyle birbirlerine pek yakınlaşamamış. Bunu kırmak, uzakları yakın etmek istedik ve bu tarihi anlaşmayı imzaladık. Öğrenci ve akademisyen değişimi yaparak, birlikte ortak çalışmalar düzenleyerek dostluk, kardeşlik bağları kuracağız. Büyüyen ekonomileriyle dünyanın yıldızı parlayan ülkelerinden Türkiye ve Brezilya, eğitim temelli diyalog zeminiyle gücüne güç katacak.” Büyük bir adım atıldı CGBU Genel Sekreteri Prof. Dr. Silva da 2 ülke ilişkilerinin gelişmesini sağlayacak tarihi bir adım atıldığına işaret etti.

Prof. Dr. Silva, önümüzdeki günlerde Gediz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Brezilyalı rektörleri Türkiye’ye getireceklerini belirtti, şöyle konuştu: “İki toplum arasında birçok benzerlik var. Üniversiteler sayesinde bu ortak noktalar, fırsatlara dönüştürülebilir. Brezilya ile Türkiye arasında bir ilk olan bu anlaşmanın, geleceğe dönük önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Bunu sağladıkları için de Gediz Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz. Rektör Prof. Dr. Çevik’in Brezilya ziyareti, 2 toplum arasındaki ilişkilerin üniversiteler aracılığıyla daha da gelişmesinin yolunu açtı.”