Arınç medrese açtı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, restorasyon çalışmaları tamamlanan Hadım Hasan Paşa Medresesi’nin açılışını yaptı. Bülent Arınç, “Vakıf inancı hemen hemen bütün dinlerde var. Vakıflara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ne var ki geçmişte sahip çıkılmamış” dedi.

Fatih Belediyesi tarafından 2 yılda restorasyon çalışması tamamlanan Cağaloğlu’ndaki Hadım Hüseyin Paşa Medresesi bugün faaliyete girdi. Medresenin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir çok sayıda davetli katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan açılış töreninde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, medrese ve vakıfların önemini anlattı. Bülent Arınç, “Bu ülkede bir vakıf medeniyeti yaşanmıştır. Vakıflara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ne var ki geçmişte sahip çıkılmamış. Vakıf inancı hemen hemen bütün dinlerde var” dedi.

Konuklara şerbet dağıtıldı.

YANAN TARİHİ BİNAYI GÖRÜNCE

Bülent Arınç, konuşması sırasında medresenin karşısında bulunan ve 24 Aralık 2013 tarihinde yanarak kullanılamaz hale gelen Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne ait tarihi binayı görünce, “Karşıya baktığım zaman sanki bir yangın geçirmiş bina gibi gördüm ama ne olduğunu daha sonra valime sorayım. Ben ilk defa görüyorum. Şimdi yangınla değil, imarla uğraşalım” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Vali Hüseyin Avni Mutlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yanan tarihi binayla ilgili bilgi verdi. Medresenin açılış kurdelesini kesen Bülent Arınç, daha sonra medreseyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bülent Arınç, medresenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.