Pos’lu yazarkasa uygulaması acilen ertelenmeli

   Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, seyyar POS cihazı kullananlar için POS’lu yazarkasa uygulamasının 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, “Herkesin hayrı için uygulama 3 ay ertelenmeli” dedi. Seyyar POS cihazı kullananlar için POS cihazını değiştirme konusunda son günün 1 Temmuz olduğunu ifade eden Palandöken, “Halihazırda iki firma var. Piyasada yeterince rekabet koşulları oluşmadı.

  Maliye Bakanlığı 3 aylık geçiş süresi tanıdı ama 1 Temmuz itibariyle yeni nesil POS cihazının faturasının kesilmiş olması şartıyla. Halbuki esnaf görmediği malı satın almaz. Bunun için de geçiş süresi olan 30 Eylül’e kadar uygulama süresi uzatılmalıdır” şeklinde konuştu. Piyasada yeterince firma olmaması nedeniyle yeni cihazların fiyatlarının da yüksek olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnaf, fiyatlar düşer umuduyla sabit POS’a dönmeye başladı.

  Özellikle evlere servis yapan bakkal, manav, lokanta gibi işletmeler dışarıya yaptığı servislerde sadece nakit ödeme kabul etmeye ve işyerinde de sabit POS cihazı kullanmaya başladı” dedi. Yazarkasalı POS cihazı uygulamasını genel olarak olumlu bulduğunu ifade eden Palandöken, “Sürenin kısa olması nedeniyle Maliye, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir. Yeni nesil cihaz alamayanlar sadece nakit ödemeleri kabul etmeye başladı. Bu durumda kayıt dışı faaliyetlerin artacağından endişe ediyoruz. Süre uzamazsa vergi gelirleri artırılmaya çalışılırken tersine gelirler azalabilir” diye konuştu.