İzmir bin 300 bilim insanını konuk edecek

  Uluslararası Kıkırdak Onarım Derneği 15-18 Eylül 2013 tarihleri arasında İzmir'in kültürel mirası ve doğal güzellikleri içinde 11’inci Dünya Kongresi'ni düzenlemeye hazırlanıyor. Gezi Parkı olayları nedeniyle iptal edilmesi gündeme gelen Uluslararası Kıkırdak Onarım Derneği’nin (ICRS) düzenlediği 11’inci Dünya Kongresi’ne, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan sahip çıktı.

  Başkan Tartan ICRS Dönem Başkanı Anthony Hollander’i arayarak, "Bu kongrenin güvencesi benim. Hep sizinleyim. İzmir’de hiçbir sorun yaşanmaz" diyerek kongrenin iptalini önledi. ICRS Dönem Başkanı Anthony Hollander ise, Başkan Tartan’dan aldığı güvenceyle klinik uzmanlar, araştırmacılar ve endüstri temsilcilerine, “İzmir’de buluşalım” çağrısı yaptı. 15-18 Eylül tarihleri arasında bin 300 bilim insanının katılımıyla Swissotel Grand Efes İzmir'de gerçekleştirilecek olan kongreye ev sahipliği yapacağını duyuran Başkan Tartan, İzmir’in Expo 2020 oylaması öncesi önemli bir prestij elde edeceğini söyledi.

  Kongre Başkanı Prof. Dr. Mehmet S. Binnet, M.Ö. Helenistik Çağ'da ilk hasta tedavilerinin yapıldığı Asklepios’un kurulduğu kent olan İzmir’de Dünya Kongresi'ne çağrı yapmaktan büyük bir onur duyduklarını ifade etti. Yerel Komite Başkanı Prof. Dr. Leyla Didem Kozacı ise 11’inci Dünya Kongresi’nin, kıkırdak patolojileri üzerine birçok soruya cevapların bulunacağı en önemli etkinlik olacağına inandıklarını belirtti. Kozacı, "ICRS'nin bu en önemli bilimsel etkinliğinde klinik uzmanlar, araştırmacılar ve endüstri temsilcileri İzmir’de buluşacak. Klinik ve temel bilim uygulamalardaki yeni ve heyecan verici gelişmelerle birlikte kök hücre ve hücresel tedavilerle ilgili doku mühendisliği teknolojilerinin disiplinler arası eğitim ve ilişkileri daha da teşvik edilecek. Bugünden bu heyecanı yaşıyoruz" diye konuştu.