Kaçak avlanan 1.5 ton aktivades denize bırakıldı

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin, Menemen Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleriyle olan işbirliği sayesinde, kaçak olarak avlanan ve yine kaçak yollarla yurt dışına gönderilmek istenen yaklaşık 1.5 ton akivades ele geçirildi. Değeri 60 bin lira olan yaklaşık 1.5 ton canlı akivades denize bırakıldı.

Menemen’de denetim yapan Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, seyir halindeyken şüphelenerek durdurdukları kamyonette 1.5 ton kaçak avlanan, kum midyesi olarak da bilinen akivades ele geçirdi. Seyir halindeyken kasasından su akıtmasından şüphelendikleri araçta çuvallar içine doldurulmuş akivades ile karşılaşan trafik ekipleri, durumu hemen Menemen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne bildirdi. Olay yerine gelen su ürünleri kontrol görevlileri 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında avcılığı yasak olan akivadeslerin istiflendiği 80 çuvalı teslim alarak, Ege Denizi'ne geri bıraktı.

Avrupa mutfağında çok ilgi gören akivadeslerin ele geçirildiği sırada hala canlı olması nedeniyle denize geri bırakıldığını ifade eden İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi Müdürü Ali Erkul, "Su ürünleri kaynaklarının korunması adına Menemen Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerinin bizimle işbirliği kurmaları gerçekten çok önemli. Yurtdışına ihraç edilen bir ürün olan akivadesin ekonomik getirisi oldukça yüksek. Bu nedenle bazı kötü niyetli insanlar av yasağını hiçe sayarak kaçak yollarla avlanıyor. Neyse ki trafik ekiplerinin titiz çalışmasıyla yaklaşık 1.5 ton ürünü tekrar denize boşalttık" dedi.