CHP’li Ağbaba; 'Şimdi de cadı avı başlatıldı'

  Malatya'da 3- 7 Temmuz’da gerçekleştirilecek 21'inci Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali’nde önceden sahne alacağı açıklanan Sevcan Orhan’ın gerekçe gösterilmeden konserinin iptal edilmesine CHP Malatya Milletvekili Ağbaba sert tepki gösterdi. Ağbaba, Türk Halk Müziği Sanatçısı Orhan’ın Gezi Parkı’na destek verdiği için konserinin iptal edildiğini belirterek, "Hükümet cadı avı başlatmıştır” dedi. CHP Malatya İl Binasında İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Taksim’de Türkiye tarihinde görülmemiş bir eylemler yaşandığını belirterek, “Ülkede son 10 yıldır devam eden baskılara, dayatmalara karşı Gezi Parkında bir çığlık yükseldi” dedi.

  Eylemlerin gazla, copla sonlandırıldığını ifade eden Ağbaba, beklenildiği gibi ülkede bir sürecin başladığına dikkat çekti. Malatya’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kayısı Festivali’nde önceden açıklanan programda 5 Temmuz günü Türk Halk Müziği Sanatçısı Sevcan Orhan’ın sahne alacağının duyurulduğunu ancak daha sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden, sanatçının konserinin Malatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş. tarafından iptal edildiğini söyledi. Başbakan’ın bir emir verdiğini ve Malatya’daki insanların da bu emri yerine getirme çabası gösterdiğini iddia eden Ağbaba, “Şimdi eskiden fişlemeler gizli yapılıyordu, ama şu an utanmadan fişlemeler açıkça yapılıyor ve insanların ekmekleri ile oynanmaya başlanılıyor” dedi. Sevcan Orhan’ın konserinin iptal gerekçesini araştırdıklarını ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü ile görüştüklerinde ise olayın aslını öğrendiklerini dile getiren Ağbaba, “Genel Müdür, Sevcan Orhan’ın menajerine Gezi Parkında terörist eylemlere destek verip vermediği sormuş.

  Menajer da net cevap vermediği için konser iptal edilmiş. Ben buradan soruyorum o zatı muhtereme, sen kimsin, sen yargıç mısın, sen hakimisin. Bu faşist anlayış üstten başlayarak maalesef Malatya’mıza hayat bulmaya başladı” diye konuştu. Malatya Belediye Başkanı ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü’nü şiddetle kınadığını ifade eden milletvekili Ağbaba, Hükümetin şimdi bu mantıkla herkesi fişlediğini belirterek “Cadı avı başlat ve halen ben demokratım de. Hiç kimse kusura bakmasın bunun adı faşizmdir” dedi. Malatya Belediyesine sert tepki gösteren Ağbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 5 milyon kişi Gezi Parkı eylemlerine katıldı. 4 insanın öldüğü yetmedi mi, 8 bine yakın insan yaralandı, 10 bin kör olan göz yetmedi mi, 100’lerce tutuklama oldu yetmedi mi? Şimdi de cadı avı başlatıyorsunuz. Sevcan Orhan’ın öyle bir siyasi kimliği de yoktur. Ama tabiî ki sanatçılar duyarlı olacak. Bunun hesabını sizden sorarız, ben bu festivali de buradan protesto ediyorum, kınıyorum. AKP şimdi de sanatçıların ekmeği ile oynamaya başladı.”