Daha az enerji kullanımı için 'Yeşil Adım'lar

   Karşıyaka Belediye’si “Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası”nda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Daha az enerji kullanılarak yaşanabileceğine dikkat çeken etkinliklerde tasarruf ve verimli kullanımın faydaları anlatıldı.

   Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası 24-28 Haziran tarihlerinde kutlanıyor. Hafta boyunca, karbondioksit salınımının azaltılması, dönüşebilen enerjilerin kullanımın arttırılması, enerjinin verimli kullanılması, tasarruf bilincinin arttırılmasına yönelik etkinlikler düzenleniyor. Karşıyaka Belediyesi de, her yıl olduğu gibi, bu yıl da, bir dizi etkinlikle, Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası’nı kutladı. Düzenlenen etkinliklerde, enerjinin doğru kullanımı ve tasarrufu konusunda farkındalık yaratılması amaçlandı. Hazırlanan pankartlarla vatandaşlar bilgilendirildi.

   Belediye önünde kurulan stantta verimli enerji kullanımını içeren broşürler, özel tasarlanan anahtarlıklar halka dağıtıldı. Karşıyaka Belediye Binası girişinde ise, asansör yerine merdiven kullanımını özendirmek için yeşil ayak izi çıkartmaları yapıştırıldı. Karbondioksit gazı salınımını azaltmayı hedefleyen Avrupa’da 4 binden fazla üyesi bulunan Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne (Covenant Of Mayors) Türkiye’den ilk imza atan yerel yönetimin Karşıyaka Belediyesi olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Sözleşmeye imza atan belediyeler, 2020’yılına kadar havadaki karbondioksit oranını yüzde yirmi oranında azaltmayı taahhüt ediyor. Karşıyaka Belediyesi olarak bizim hedefimiz 2020 yılına kadar havadaki karbondioksit oranını yüzde 35 oranında azaltmaktır.

   Daha temiz bir kette yaşamak herkesin hakkıdır. Temiz hava için yapılması gerekenlerin envanterini çıkardık, adım adım uyguluyoruz. Bu arada, vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Her yıl, Sürdürülebilir Enerji Haftası’nda düzenlediğimiz etkinlikler de bu çalışmalarımız arasında yer alıyor“ dedi.