Aksoy, UEFA kararlarını değerlendirdi

  Şike sürecinde Trabzonspor’un hakkını her ortamda savunan ve "2010-2011 Spor Toto Süper Lig şampiyonu Trabzonspor’dur" diyen Emre Aksoy, UEFA’nın kararı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Aksoy, “UEFA Kulüpleri cezalandırarak topu TFF’ye atmış ben Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerini Avrupa oyunlarında istemiyorum siz kendi içinizde ne yaparsanız yapın demiştir" diyerek kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Aksoy, “Önemli olan adaletin sağlanması doğru bir karara varılmasıdır. UEFA’nın kararı yerinde bir karardır fakat eksiktir. UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezaların sonuçlarını iyi yorumlamalıyız. UEFA aslında TFF’ye ceza vermesi gerekirken sadece kulüpleri cezalandırmış ‘Ben görevimi yaptım kulüpleri cezalandırdım, siz kendi içinizde ne yaparsanız yapın demiştir’ UEFA’nın şike sürecindeki yaptığı açıklamalarla bu günkü verdiği cezalar birbirine ters düşmektedir.

   ’Şike sürecinde Türkiye’yi 5 yıl Avrupa kupalarından men ederim’ diyen UEFA, şimdi Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerini cezalandırarak işi tamamen TFF ye bıraktı. Bir anlamda Türkiye Futbol Federasyonu’na ‘Ne haliniz varsa görün’ dedi. Şimdi ne olacak? Kulüplere verilen ceza onanır mı? Şu an her şey muallakta. TFF’ye, ’Yargılamayı iyi yapın. Suçu ve suçluyu belirleyin ve gereken cezaları verin’ diyor TFF çok zor durumda, bundan sonraki süreç ne olur orası çok önemli” dedi.

"KUPA TRABZONSPOR’A VERİLSİN"

  Kupanın Trabzonspor’a verilmesini isteyen Aksoy, “Hakkımız teslim edilmeli ancak TFF bunu nasıl çözecek. Kanunlar belli, Fenerbahçe’ye bütün cezaları vermek zorunda. Fenerbahçe amatöre kadar düşebilir. Fakat TFF bunu yapar mı? Bence kupa TFF’nin umurunda bile değil, karar açıklandıktan sonra kupanın Trabzonspor’a verilmesi ile ilgili federasyondan hiçbir açıklama gelmedi.

   Kimseden ses çıkmıyor. Ceza Türkiye Futbol Federasyonu’na verilseydi, TFF kendi pisliğini temizlemek zorunda kalacaktı. Fakat ceza kulüplere verilerek ortaya bir karar olmuştur. Gerçekten Türk futbolunda adalet ve temiz futbol istiyorsak ceza TFF ye verilmeliydi. UEFA Türkiye Futbol Federasyonu’na ’seni 5 yıl Avrupa oyunlarından men ederim’ deseydi, Türkiye deki bütün futbol kulüpleri kendi çıkarlarını da düşünerek Trabzonspor’un hakkının teslim edilmesi için mücadele verecekti. Trabzon sporun hakkını savunacaktı. O zaman Trabzonspor’a hakkı teslim edilmiş ve lig şampiyonluğu kupası verilmiş olurdu" şeklinde konuştu.