İzmir LYS’den iki şampiyon çıkardı

   İzmir Fen Lisesi öğrencileri Mert Mestanoğlu ve Fatih Aslan, LYS sonuçlarına göre Türkiye birincisi oldu. 2012 -2013 Eğitim Öğretim yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için ter döken öğrenciler öğle saatlerinde ÖSYM Başkanı Ali Demir’in düzenlediği basın toplantısı ile açıklandı. Sonuçlara göre, adaylardan İzmir Fen Lisesi öğrencilerinden Mert Mestanoğlu MF 2-3 Türkiye birincisi oldu.

   İktisat mezunu baba ile diş hekimi annenin ilk çocukları olan Mert Mestanoğlu, ailesi ile birlikte Kuşadası’nda tatilde iken haberi aldığını söyledi. Duygularını sınava hazırlandığı dershanede paylaşan Mestanoğlu, “Aldığım sonuçtan çok memnunum. Çok çalıştım. Bu süreç boyunca yaptığım en önemli iş sadece çalışmak oldu. Diğer en önemli aktiviteleri geri planda bıraktım ve bunun da en önemli şeyin de bu olduğunu söyleyebilirim. Birçok sosyal aktivitemden fedakarlık yaptım. Hedefimde tıp okumak vardı ama kararlarımda değişiklik var. Süreç boyunca evde birtakım düzenlemelere gidildi. Dershanem de üzerine düşen görevleri fazlası ile yaptı” dedi. Sınavda bazı sorularda zorlandığını ifade eden Mestanoğlu; şöyle konuştu: “Her sorunun kolay olduğunu söyleyemem. Seçici sorularda zorlandığımı diyebilirim. Sınavda fizikden üç, geometriden bir ve biyolojiden de bir yanlışım çıktı. Çok mutluyum”

HEDEF ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

   Başarı ipini göğüsleyen İzmir Fen Lisesi, MF1 alanında ise Fatih Aslan’a Türkiye birinciliği getirdi. Hemşire anne ve öğretmen babanın ilk çocuğu olan Aslan, derecesini yolda seyir halinde iken öğrendiğini aktardı. Duygularını ‘çok mutluyum’ sözleri ile dile getiren Aslan, sonuçların açıklandığı vakit haberi arkadaşından aldığını belirterek; “Yoldaydım televizyon yoktu.

   Arkadaşım aradı haber verdi. Aslında biraz korktum. Derreceye giremeyeciğim için. YGS ve LYS arasında çok çalıştım. Tüm boş vakitlerimde sık sık çalıştım. Yurtta kaldığım için bilgisayar ve televizyon yoktu. Hocalarımızın kontrolünde devamlı çalışmayı sürdürdük. Hedefimde elektrik -elektronik mühendisliği okumak var” dedi.