Türk kuru meyvesini Cerrah Mehmet Öz tanıtacak

Türkiye kuru meyve sektörü, dünyaca ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Mehmet Öz ile tanıtım atağına kalkıyor.

Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Kuru Meyve Sektörü’nün Duayeni Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça’nın girişimi ile Dr. Öz ile temasa geçti.

KMTG’nun ABD’de bulunan üyeleri Osman Öz ve Birol Celep, Dr. Mehmet Öz’e tanıtım atağında işbirliği teklifinde bulundu. Teklife olumlu yaklaşan Dr. Öz, Temmuz ayında Türkiye’ye gelecek ve kuru meyve tanıtımı konusunda yol haritası çıkarılacak.

Dr. Mehmet Öz’ün dünya genelinde sağlıklı yaşama önem veren yüzmilyonlarca insanın tüketim tercihlerini değiştirebilecek yönlendirici bir gücünün olduğuna işaret eden Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eli Alharal, “Bu gücü son derece sağlıklı ürünler olan ülkemiz kuru meyvelerinin tanıtım ve tüketimini arttırmak için kullanacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin dünya dış ticaretinde lider olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incirin yanı sıra Antep fıstığının dünya genelinde daha fazla tüketilmesi amacıyla 2012 yılının Kasım ayında kurulan Kuru Meyve Tanıtım Grubu, dünyaca ünlü Türk doktoru Mehmet Öz ile tanıtım atağına kalkıyor. Dünyaca ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Mehmet Öz ile New York’ta bir araya gelen Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu üyeleri Birol Celep ve Osman Öz, kuru meyve tanıtımı konusunda Dr. Öz’e işbirliği teklifinde bulundu.

Dr. Öz, Türk kuru meyvelerinin hedef pazarlarda tanıtım çalışmalarına destek sözü verdi. Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Temmuz ayında Türkiye’ye gelecek olan Mehmet Öz’le tekrar bir araya gelerek kuru meyve ürünlerinin insan sağlığına faydaları ve olumlu katkıları temalı bir çalışmanın startını vermeye hazırlanıyor.

Kuru meyve ürünlerinin insan sağlığına faydalarının öne çıktığı bir tanıtım atağında dünyaca ünlü Doktor Mehmet Öz’ün yer almasının Türkiye’nin kuru meyve üretim ve ihracatına büyük bir ivme kazandıracağını anlatan Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eli Alharal, “Doktor Mehmet Öz’ün sağlıklı yaşam tavsiyeleri tüm dünyada yüzmilyonlarca insan üzerinde etkili oluyor ve yankı buluyor.

Dünya genelinde sağlıklı yaşam yükselen değer. Doktor Mehmet Öz ise, dünya genelinde sağlık alanında en popüler isimlerin başında geliyor. Kuru Meyve Tanıtım Grubu olarak, Çin, Japonya, Hindistan, Endonezya, Brezilya gibi kuru meyve tüketiminin nispeten az olduğu pazarlarda yapacağımız tanıtım çalışmalarında Dr. Mehmet Öz’ün yer alması bizim için destekleyici ve motive edici güç olacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2012 yılında kuru meyve ürünleri ihracatından 1.4 milyar dolarlık net döviz girdisi sağladığına işaret eden Alharal şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2023 yılında ortaya koyduğu 500 milyar dolar ihracat hedefinin içerisinde kuru meyve sektörünün 3 milyar dolarlık bir hedefi var. KMTG’nin kurulması sonrasında hedef pazarlarda yapacağı tanıtım çalışmaları ile kuru meyve sektörümüzün ihracat hedefini aşacağını ve 4 milyar dolara ulaşacağını umuyoruz.”