Meclis Başkanlığı seçimi başladı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimi için toplandı. TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleşen seçimde AK Parti’nin adayı olarak Ankara Milletvekili Cemil Çiçek yer alırken, CHP’nin adayı İstanbul Milletvekili Osman Korutürk. MHP ise Konya Milletvekili Faruk Bal’ı Meclis Başkanlığı için aday olarak sundu.

Meclis Başkanlığı seçimi ise "Gizli Oylama" usulüyle gerçekleştiriliyor. Meclis Başkanı’nın ilk turda seçilebilmesi için adaylardan birisinin milletvekillerinin üye tam sayısının üçte ikisinin, yani en az 367 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Seçimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ise, 367 yerine 365 oyun salt çoğunluk olarak kabul edileceğini duyurdu.

Eğer ilk turda salt çoğunluk olan 367 bulunamazsa, ikinci tura geçilecek. İkinci turda da yine 367 sayısı bulunmaya çalışılacak. Eğer yine salt çoğunluk sağlanamazsa üçüncü tura geçilecek. Üçüncü turda ise adayların salt çoğunluk olan 276 oyu bulması gerekiyor. Eğer üçüncü turda da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oy alan iki aday için dördüncü tura geçilecek. Son tur olan dördüncü turda ise en fazla oyu olan iki aday yarışacak. Bu turda iki adaydan en fazla oyu alan Meclis Başkanı olacak. TBMM Genel Kurulu’ndaki oylama ise alfabetik sıraya göre Adana milletvekillerinin oylarını kullamaya başlamasıyla başladı.

TBMM Genel Kurul salonuna toplamda 4 tane kabin yer alırken, kabinlerde ikişerden toplamda 8 sandık bulunuyor. Başbakan Erdoğan ise oylar kullanılmadan önce salona gelerek milletvekilleriyle sohbet etti. Oylamanın başlamasıyla da Başbakan Erdoğan oyunu kullanarak Genel Kurul salonundan ayrıldı.

TBMM Başkanlığı için yeniden aday olan Cemil Çiçek ise, oylama sırasında Genel Kurul salonuna gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Oylama devam ediyor.