Ramazan’da alışverişe dikkat!

   Ekonomist Adnan Öztekin, Ramazan ayında kayıt dışı üretilerek elde edilen ve satışı sokakta yapılan gıda malzemelerinin gerek sağlık açısından gerek haksız kazanç açısından birçok tehlikeyi beraberinde getirdiğini söyledi. Öztekin, herhangi bir denetime ve vergiye tabi olmadan haksız kazanç elde etme düşüncesiyle merdiven altı üretilen ve satışı sokakta yapılan ekmek, pide, tatlı ve benzeri yemeklerle, bakliyat malzemelerinin üretim koşulları bilinmediğinden özellikle sıcaklıkların artmasıyla birçok tehlikeyi de beraberinde getireceğini anlattı. Öztekin, vatandaşların kayıt dışı üretilen, hiçbir belgesi olmayan, denetimleri yapılmayan gıdalara dikkat etmesi gerektiğini belirterek "yetkililer kayıt dışı üretimle mücadeleyi öncelikli hedef olarak görüp kayıtdışı, sağlıksız üretim yapanların üzerine gitmelidir” dedi.

SOKAK TİMLERİ KURULMALI

   Öztekin, her sene Ramazan ayının gelmesi ile birlikte kayıt dışı olarak merdiven altı gıda üreten iş yerlerinin ve sokakta satış yapanların sayısında artış meydana gelmesine rağmen bu soruna nedense bir çözüm bulunamadığını söyledi.

   Ramazan ayı öncesinde ortaya çıkan bu fırsatçılara karşı hem resmi kurumlar hem de vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerektiğini anlatan Öztekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü bu konu çok hassas bir konudur. Oruç tutan vatandaşlarımız saatlerce aç kalmalarının ardından kalitesi belli olmayan, hijyenik şartlardan uzak üretilen bu gıdaları tükettiğinden büyük tehlikelerle karşı kalabileceği aşikardır. Diğer tarafta da sokak satışıyla kayıt dışı haksız kazanç elde edilerek kayıt altında çalışan ve tüm koşullarını yerine getiren dürüst esnafın ekmeğine darbe vurmaktadır. Ayrıca, bu merdiven altı üretim yapan kişiler devlete vergi de ödemediğinden tüm işçileri kaçak olarak çalıştırılmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımız alışveriş yaptıklarında, o iş yerinin kayıtlı olup olmadığına mutlaka dikkat etmeli, resmi kurumlarında sokak timleri oluşturarak denetimleri daha da sıklaştırıp bu sorunun her sene yaşanmasının artık önüne geçmelidir.”

HAKSIZ KAZANÇ DÜRÜST ESNAFIN EKMEĞİNE DARBE VURUYOR

   Vergisini veren, tüm koşulları yerine getiren, denetlemelere tabi tutulan esnafın sadece Ramazan ayında değil her zaman müşterilerine kaliteli, sağlıklı ürünler sunduğuna dikkat çeken Öztekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vergisini vererek çalışanlarını da kayıt altına aldırarak devlete olan sorumluluğunu yerine getiren esnafımızın haklarının korunması hem ekonomimizin kayıt dışına çıkmasını engellemek hem de vatandaşlarımızın sağlık yönünden sıkıntılar yaşamaması için önemlidir. Herhangi bir denetime ve vergiye tabi olmadan haksız kazanç elde etme düşüncesiyle merdiven altı üretilen ve satışı sokakta yapılan ve insan sağlığını tehlikeye atan ekmek, pide, tatlı ve benzeri yemeklerle, bakliyat malzemelerinin yarattığı sorun kangren yaraya dönüşmeden ve üzücü olaylar yaşanmadan kısa zamanda kalıcı bir çözümle ortadan kaldırılmalıdır.”