Gül’den 'Mursi' uyarısı

   Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’da demokrasinin kesintiye uğramasından çok büyük kaygı duyduklarını belirterek, “Şüphesiz ki Mısır’ın ilk meşru seçilmiş cumhurbaşkanı olan Mursi’nin rencide edilmemesi, arkadaşlarının rencide edilmemesi en önem verdiğimiz konulardan biridir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını kıldığı Yeniköy Çarşı Merkez Camii’nden ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mısır’daki askeri darbeyi değerlendiren Gül, “Mısır Türkiye’nin dostu, kardeşi olan bir ülke, Mısır halkının da tamamı Türkiye’nin kardeşidir.

   Mısır Arap dünyasının kalbi olan çok önemli bir ülkedir. Mısır’da olup bitenleri çok yakından takip ediyoruz. Uzun bir otoriter yönetimden sonra Mısır’ın demokrasiye kavuşmasını nasıl büyük bir mutlulukla karşıladıysa Türk halkı, maalesef aynı şekilde demokrasinin kesintiye uğramasında da çok büyük bir üzüntü duyduk ve çok büyük kaygı duyuyoruz” diye konuştu.

"MURSİ RENCİDE EDİLMEMELİ"

   “Arzumuz en kısa süre içerisinde tekrar demokrasinin kesildiği yerden başlaması ve tekrar Mısır halkının demokrasiyle kucaklaşmasıdır” diyen Gül, şunları söyledi: “Çok uzun süren otoriter bir yönetimden sonra sağlıklı bir demokrasiyi bir sene içerisinde gerçekleştirmek mümkün değildir. Demokrasinin noksanlıklarını ve eksikliklerini kendi içerisinde düzelmesini beklemek gerekir. Demokrasinin şüphesiz ki en temel kurallarından biri olan ülkeyi yöneteceklerin milli iradeyle sandıkta belirlenmesi ve seçimle gelenlerin, günü geldiğinde seçimle ayrılmasıdır.

   O bakımdan bu kesinti çok büyük kaygı vericidir. Bütün arzumuz en kısa süre içerisinde tekrar Mısır’da seçimlerin gerçekleşmesi. Şüphesiz ki Mısır’ın ilk meşru seçilmiş cumhurbaşkanı olan Mursi’nin rencide edilmemesi, arkadaşlarının rencide edilmemesi en önem verdiğimiz konulardan birisidir. Mısır’ın kısa süre içerisinde istikrara kavuşmasının yolu buradan geçmektedir.” Gül, Mısır’da en kısa süre içerisinde bütün siyasi akımların, siyasi kuruluşların katılabileceği açık, şeffaf ve düzgün seçimlerin bir an önce yapılıp, tekrar yönetimin halka ve seçilmiş yöneticilerin tekrar Mısır’ı yönetmeye başlamasını arzu ettiklerini söyledi.

"DESTEKLEYECEĞİZ"

   Mısır gibi büyük bir ülkenin çok büyük sorunları olduğunu, Mısır halkının da çok büyük ekonomik sorunları bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Mısır’ın enerjisini eğer istikrarsızlıkla kaybederse bu karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlar çok daha büyük bir şekilde üstüne gelecektir. Halkın her hangi bir şekilde bölünmeden, hiç kimsenin rencide edilmeden en süratli bir şekilde demokrasinin kaldığı yerden tekrar devamına fırsat verici adımların atılmasını bekliyoruz.

   Türkiye tüm Mısır halkının dostudur, kardeşidir. Mısır devletinin güçlü olmasını, sorunların üstesinden gelmesini en çok biz arzu ederiz. Nasıl daha önce Mısır’da dayanışma içinde olduysak, Mısır halkıyla dayanışma içinde olduysak bundan sonra da şüphesiz ki Mısır halkıyla dayanışama içinde olacağız ve Mısır halkına kendi iradesini gösteren yönetimlerin Mısır’da göreve gelmesini destekleyeceğiz. Olup bitenleri büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Ümit ederiz ki çok büyük hasarlar vermeden bu süreç kısa süre içinde biter ve Mısır’da demokrasi hakim olur” şeklinde konuştu. ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARI Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutukluluk süreleriyle ilgili kararının sorulması üzerine ise Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar, herkesi bağlayıcı kararlardır” dedi.