Erdoğan’dan sert Mursi çıkışı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’nin yargılanacağı iddialarına ilişkin, “48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Bu, çok yanlış bir adım olur. Şu anda attıkları adımın meşruiyeti anayasal değildir” dedi.

Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra ile ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını ve çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan,

“Demokrasi Forumu’nda bir araya gelmiştik. Burada başlattığımız, daha öncelerine dayalı bir diyalogdur. Herhangi bir sıkıntı yaşamadığımız Tayland ile aramızdaki bütün ilişkileri daha geliştirmenin gayreti içindeyiz. Aramızdaki ticaret hacmi bir buçuk milyar doları görmüş durumda. Bunu daha ileri taşımanın gayreti içinde olacağız. İnşaat sektöründe Tayland başarılı bir ülke. Bu alanlarda güçlü işbirliği oluşturma imkanımız var. Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerle ikili ilişkilerimizi geliştireceğiz” dedi.

Tayland Başbakanı Shinawatra ise, “Türkiye, güçlü ekonomik başarıları ile önemli başarılara imza attı. Tayland ve Türkiye, çok yakın ve dostane ilişkiler içinde olmuştur. Başbakan ile ben bu ilişkileri ileri götürme kararı aldık. İlişkilerimizi genişletmek için bu görüşme önemli bir mekanizma oluşturacaktır. Ben de beraberimde önemli bir iş heyeti getirdim. Enerji, gıda, turizm alanında iş adamlarımız var. Farklılıklara, saygıya inanan iki ülkeyiz. Ayrılıkçılık ve aşırıcılık konusunda kararlı ülkeleriz. Tayland, Türkiye’yi yeni İpek Yolu projesinden dolayı tebrik etmektedir. Marmaray Tren Tüneli beni çok etkiledi. Başbakan Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ve Tayland Başbakanı Shinawatra, yapılan karşılıklı açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mısır’daki son gelişmelere ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Halkın iradesine saygı, anayasal meşruiyet içinde kalınmasıyla ortaya konulabilir. Bir yıl önce yapılan seçimde yüzde 52 ile seçilen cumhurbaşkanı var. 1 yılın sonunda bakıyorsunuz bazı gruplar beğenmediğini söyleyerek, ordu devreye giriyor. Cumhurbaşkanı Mursi, genelkurmay başkanını göreve getirmişti. Bu darbenin demokrasi tarihinde, darbeler zinciri içinde yeri vardır. Ama demokratik bir yaklaşım olarak yeri hiçbir zaman olmayacaktır. Darbeciler halkası içinde yer alacaktır. Mursi ile ilgili hataları vardır diye yaklaşımlar dürüst yaklaşımlar değildir” dedi. Siyasi liderlerin de yanlışları olabileceğine değinen Erdoğan,

“Her siyasi liderin yanlışları olabilir, benim de yanlışlarım olabilir, bunun cezasını vermek, bunu siyasetten men etmek, bazı egemen güçlerin görevi değildir. O, halkın iradesi ile tecelli eder. Halk bir kenara koyar, dersini verir. Bizim demokrasi deneyimini çok defalar darbelerle kesintiye uğrayarak tokadını yemiş bir ülke olarak, bunları olumlu karşılamamız mümkün değildir. Ülkemizde bunları alkışlayanlar var, biz alkışlayanlardan olmayacağız. Bu sürece olumlu bakamıyoruz. Türkiye’ye sığınma teklifi olmadı. Böyle bir teklif şu ana kadar söz konusu değil. Başta Sayın Mursi olmak üzere şahıslarına yönelik duyduklarımız inşallah doğru değildir. 48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Bu, çok yanlış bir adım olur. Şu anda attıkları adımın meşruiyeti anayasal değildir. Bundan sonra Mısır’daki mevcut yönetim tartışılır hale gelecektir. Yapmaları gereken Mısır’da seçime gitmektir. Bunları cezaevine tıkamak suretiyle değil, açsınlar sandığı halk sandığa mahkum eder veya sandıktan çıkarır. Sandıktan başka yol demokrasilerde olmaz" diye konuştu.