Mısır'da AA'nın yayını engellendi

Askeri darbenin ardından iç karışıklığın devam ettiği Mısır'dan canlı yayın yapan Anadolu Ajansı'nın görüntülerini abonelerine ulaştırması bir süre mümkün olmadı. AA'nın görüntüleri eşliğinde Mısır'daki darbenin ele alındığı programın devam ettiği Habertürk TV son dakika altyazısıyla yaklaşık 20 dakika süreyle Mursi yanlılarının gösteri yaptığı alanlara sinyal kesicilerin yerleştirildiği yönünde bilgi alındığı duyuruldu. Daha sonra AA'nın yayına devam etmenin yolunu bulduğu bildirildi.

DARBE KARŞITI MİLYONLAR SOKAKTA

Mısır’da Rabiat’ul Adeveyyi Meydanı’nda Mursi’ye, Tahrir Meydanı’nda ise darbeye destek eylemleri düzenlendi.

Geçtiğimiz Cuma akşamında yaşanan çatışmaların ardından Mısırlıların büyük bir bölümü evlerine dönmüş ve çatışmalar sona ermişti. Ancak gelinen noktada hem muhalifler hem de İhvancılar, taraftarlarına meydanlara dönme çağrısında bulundular. Ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi fotoğrafları ile meydana gelenler, alkış ve sloganlarla darbeyi protesto etti.

Protestocular Mursi’nin tekrar göreve dönmEsini isteyerek, “Arap ülkeleri bilsinler ki eğer Mısır’da demokrasi sağlanamazsa bir daha hiçbir Arap ülkesine demokrasi gitmez. Biz zafere ulaşana kadar ve Mursi görevine dönene kadar amacımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Tahrir Meydanı’ndan ise darbenin yapıldığı akşamdan sonra ilk kez çok sayıda muhalif yeninden meydanlara indi. Muhalifler Tahrir Meydanı’na gelerek ordunun yaptığı darbeyi destekledi. Genelkurmay Başkanı Sisi lehine, Mursi’nin aleyhine sloganlar atan muhaliflere ordunun helikopter ve jetleri de şov yaparak katıldı. Tahrir Meydanı üzerinde alçak uçuş yapan jet ve helikopterler muhalifleri adeta coşturdu. Muhalifler, jet ve helikopterlerin gökyüzündeki şovunu alkış ve sloganlarla destekledi.

Bu arada Habertürk TV, Mursi yanlısı 5 milyon kişinin sokaklarda olduğunu, İhvan'ın darbecilerle çatışma çıkmaması için Tahrir'e girmediğini duyurdu.