Ramazan’ı sokaklarda geçiriyor

Buca'da, yıllardır park ve hastane bahçelerinde yaşamak zorunda kalan engelli Adnan Kale, Ramazan ayını da kimsesiz ve sokaklarda geçiriyor. 2005 yılında tek bacağı kangren olunca kesilen Adnan Kale, o güne kadar annesiyle otururken annesini kaybetti. Doktor olan kardeşi de kendisine sahip çıkmayınca, ev sahibi Adnan Kale’yi evden çıkardı. Kale, kısa bir süre devlet bakımında kaldı ancak daha sonra buradan da çıkarıldı. Yüzde 46 oranında özür raporu verilen Adnan Kale, devletten maaş ve sokaklardan kurtulabilmesi için sadece 4 puan istiyor.

BENİM GÖNLÜM YORULDU

Engelli Adnan Kale, yaşadığı sıkıntıyı şöyle anlattı: "Raporumun dört puan yükselmesi, kalacak yer ve maaş bağlanması dışında birşey istemiyorum. Benim gönlüm yoruldu. Ben insanlardan kaçar oldum, insanlar benden kaçar oldu. İnsanların park ve hastahanelerde beni görünce, ’Bir şey mi isteyecek?’ diye düşünmelerini istemiyorum. Ben Allah’tan sağlığımı istiyorum. Ben engelli değilim. İnsanın kafası engelli olmasın. Önemli olan budur." Engelli raporunun yüzde 50 olarak verildiğini ancak dört puan kesildiğini ve bunun nedenini bilmediğini, kimseden de bir yanıt alamadığını belirten Adnan Kale, şunları söyledi:

"Yüzde 46 verdiler bana. Genel cerrahi yüzde on, ortopedi yüzde 40 verdi. Yüzde elli yapar ama dört puanı kestiler. Niye bilmiyorum? Aç kalmanın ne olduğunu kimse bilmiyor. Doktor bir kardeşim var ama bana bakmayan kardeşi ben ne yapayım. Sağolsun AK Parti vekili Rıfat Sait bey benimle ilgilendi, hastanenin intaniye servisine yatırdılar beni, hastanede onun sayesinde ilgilendiler benle ama raporumdan dört puan kestiler. Niye? Kime söyleyeyim derdimi." Sokaklarda mendil sattığını ancak sağlık durumu kötüleşince onu da yapamadığını anlatan Kale, sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet bana sahip çıksın.Sokaklarda yaşamaktan bıktım, başımı sokacak bir yer ve kimseye muhtaç olmamak için engelli maaşı bekliyorum. Kimseden bir şey istemiyorum sadece benim maaşım bağlansın ve kalacak yer versinler. Şu hayırlı Ramazan ayında herkes oruç tutuyor, oysa ben aç kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum."

BEŞ YILDIR SOKAKLARDA YAŞIYORUM

Takma bacağıyla sokaklarda yaşadığı için bacağı zaman zaman kan ve irin toplayan engelli Adnan Kale, devletin kendisine dört puan vererek, engelli maaşı bağlanmasını istedi. 2005’te ayağının kangren olup kesildiğini belirten Kale, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kesildikten sonra olaylar böyle oldu. Annemi kaybettim. Onu kaybedince evimiz kiraydı, ev sahibi çıkardı. Çıkarınca sokakta kaldım. Biri doktor kardeşim ve ablam var. Ama hiç kimse bir şey yapmıyor. Eloğlu bana daha çok yardım etti. Beş yıldır sokaklarda yaşıyorum. Üç yıl Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde, bir buçuk yıldır Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nin bahçesinde yatıyorum. Şu an durumum vaziyetim bozuk. Üzerimdeki giysiler sağdan soldan geldi. Rapor aldım. Bu takma ayağı devlet verdi. İntaniye servisinde ’Bunu değiştirmen lazım’ dediler. Ayaklarımdan irin akıyor, mikrop kapıyormuş sokaklarda. Ama ben değiştiremedim takma bacağımı. Vücudum plastik kabul etmiyor. Sadece kalacak bir yer ve engelli maaşı versin devlet, başka da birşey istemiyorum kimseden."