Voleybol turnuvası öncesi temizlik

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Okullararası Kızlar ve Erkekler Plaj Voleybol Turnuvası’nın yapılacağı plajdaki kumların kirliliği katılımcıları isyan ettirdi. Çocuklar, voleybol oynamadan önce plajdaki cam kırıklarını ve taşları temizledi.

Kuşadası’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bugün düzenlenen plaj voleybolu turnuvasına katılmak için halk plajına gelen 7 takımın öğrencileri, öğretmenleri ve velileri, kirlilik karşısında şoke oldu. Turnuva için hiçbir hazırlık yapılmadığı ve kış boyunca kullanılmayan plajın kumlarının da temizlenmediği görüldü. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler, halk plajındaki taş ve cam kırıklarını temizledi. Maçlar için file takımların başındaki öğretmenlerin nezaretinde bağlandı, saha çizgileri belirlendi. Maçları başlatacak olan Kuşadası Kaymakamı Mustafa Ayhan ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Türkkan’ın, manzarayı görünce plajdan ayrıldığı öğrenildi. Bütün sıkıntılara rağmen başlayan karşılaşmalar sırasında ise belediye ekiplerinin yürüttüğü kaldırım çalışmalarına ara verilmemesi öğrencilere zor anlar yaşattı. Top peşinde koşturan çocukların kenardaki su tankına çarpmaması için bir öğretmen maçlar boyunca nöbet tuttu. Öğrenciler kenardaki harcın içine kaçan topları da sık sık temizlemek zorunda kaldı.

Veliler, "Sabah saat 10.00’da başlaması gereken karşılaşmalar için çocuklarımız ve öğretmenlerimiz plaja geldiklerinde şoke oldu. Kış boyunca kullanılmayan plaj, taş ve cam kırıklarıyla doluydu. Saha ile ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştı. Çocuklarımız, çok hevesli oldukları için el birliği ile sahayı temizlemeye karar verdi. Tırmık ve elle sahayı düzenledik. Ama sahanın yanı başındaki kaldırım çalışmaları çok risk yarattı. En azından su tankı sahanın yanından çekilebilirdi, harç plajda oyun sahasının önünde yapılmayabilirdi. Böyle olmamalıydı. Spor ve sporcuya verilen önem bu" diyerek tepki gösterdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de 23 Nisan programı çerçevesinde düzenlenen okullararası kızlar ve erkekler plaj voleybol turnuvası için tüm hazırlıkları belediyenin yapması gerektiğini belirtti. Yetkililer, turnuva için halk plajına geldiklerinde durumu gördüklerini ve kendilerinin de temizlik ve saha hazırlığına yardımcı olduklarını dile getirdi.

Kuşadası Belediyesi tarafından İsmail Cem Meydanı bitişiğindeki halk plajı ve çevresinde yapılan çalışmalar yaklaşık 10 gündür sürüyor.