İzmir'de bazı belediye hizmetlerinde greve doğru...

   İzmir  Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZELMAN ve İZENERJİ firmalarında çalışanlar adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alamayan DİSK’e bağlı Genel- İş Sendikası’na üye belediye işçileri, Basmane Meydanı’ndan Konak’ta bulanan belediye binası önüne kadar yürüyerek eylem yaptı. Yaklaşık 2 bin işçinin katıldığı eylemde 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız', 'Sadaka değil toplu sözleşme' ve 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları atıldı.

   İZELMAN ve İZENERJİ firmalarında çalışan işçiler adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni protesto etmek için eylem yapan Genel- İş Sendikası’nda örgütlü belediye işçileri, Basmane’da bulanan sendika binası önünde toplandı. Yaklaşık 2 bin belediye işçisi buradan yürüyüşe başlayıp, Fevzipaşa Bulvarı boyunca sloganlar atarak Konak’ta bulanan Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Yürüyüş sırasında 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız', 'Sadaka değil toplu sözleşme' ve 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Başkan şaşırma, sabrımızı taşırma' ve 'Vur vur inlesin Aziz Başkan dinlesin' sloganları atıldı.

'EKMEĞİMİZ İÇİN YÜRÜYORUZ'

   Belediye binası önünde topluluk adına basın açıklaması yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin taleplerini kabul etmesini istedi. Sarı, “Biz sendikayız, örgütü topluluğuz. Daha önce adalet için, gezi parkı için bir araya geldik. Şimdi de ekmeğimiz için yürüyoruz. Genel-İş olarak 18 ilçe belediyesinde toplu sözleşme görüşmeleri yapıyoruz. Pek çok ilçe yüzde 15 ve üzeri zam oranını kabul ederken, Büyükşehir Belediyesi istediğimiz miktarı kabul etmiyor. İlçe belediyeler Büyükşehir'den daha büyük mü ki talebimiz reddediliyor” dedi.

CUMA OTURMA, SALI İŞ BIRAKMA EYLEMİ

   DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Hakem Kurulu ve Ak Parti memurlarına güvenmiyoruz. Herkesin mutlu olacağı bir sözleşme istiyoruz. Eğer taleplerimiz kabul görmezse 26 Temmuz'da grev yapacağız. Üzerinde mutabakat sağlanan sözleşmede uzlaşamazsak salı günü de ailelerimizle birlikte eylem yapacağız” diye konuştu.

   Sendika üyeleri yarın belediye meclis toplantısı öncesinde oturma ve alkışlı protesto eylemi gerçekleştirip, salı günü ise toplu olarak iş bırakma eylemi yapacak.