İzmir Büyükşehir Belediyesi engellileri sevindirdi

    İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler ve ailelerini konuk ettiği iftar yemeği, tahminlerin üzerinde bir ilgi gördü. 2 bin 500 davetlinin katıldığı yemek sonrası Başkan Aziz Kocaoğlu ile fotoğraf çektirmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeklerinde bu kez engellileri ve ailelerini ağırladı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nın bahçesinde düzenlenen iftar yemeğine olan ilgi çok büyüktü.

   Gecenin sonunda İzmir Sosyal Kültürel Dernekler Federasyonu Başkanı Fahrettin Özpolat, engelliler için yapılan çalışmalardan ötürü Başkan Kocaoğlu’na bir teşekkür plaketi sundu. İftarda kısa bir konuşma yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, yaklaşan bayram öncesinde birlik ve beraberlik mesajları verdi. Barışın kalıcı olabilmesi için hep birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, daha sonra engellilerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaları özetledi.

   30 Ekim - 3 Kasım 2013 tarihlerinde İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenecek “Engelsizmir” kongresi öncesinde önemli adımlar atıldığını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: “Bu uluslararası kongre, ülkemizde ilk olacak. Ve buradan hareketle, engelli kardeşlerimizin sorunlarına farklı çözümler üretip onların yaşam konforunu artıracağız. Bu çerçevede attığımız adımlardan bir tanesi de, örneği Budapeşte’de olan engelli parkı olacak. Diğer yandan sizler de fark ediyorsunuz, bütün cadde ve kaldırımlarda görme engelli vatandaşlarımızın özgürce yürüyebilmesi için hissedilebilir yüzey çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor.

  Ayrıca yine görme engellilerimizin cep telefonu ile istediği yere sesli mesajlarla gidebilecekleri bir program yaptık. Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, kentte hangi binada engelli vatandaşımızın oturduğunu tespit etti. Kayıtları yaptık. Kente baktığımızda herhangi bir afet anında, hangi apartmanın hangi dairesinde ne tür engelinin olduğunu bildiğimiz engelli vatandaşlarımız var. Onları herhangi bir afet anında öncelikli kurtarabilmek için bir çalışma başlattık, o çalışma da bitti.

  Sizlerle aynı paralelde düşünerek bir çok problemi çözmeye çalışıyoruz. Bu kenti engellilerin yaşam standartının yükseleceği ve rahatlıkla seyahat edebilecekleri bir hale getirmek için çırpınıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun otobüslerin sayısını kat kat artırdık. Sadece 100 tane körüklü otobüsümüzün gelmesi söz konusu. Burada ihalelerde belli problemler yaşadık ama onlar bitmek üzere. Onlar da geldiğinde hemen hiç engelsiz otobüsümüz kalmayacak.”