Terör örgütüne taviz vermedik

- ULAŞTIRMA Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ak Parti hükümetinin vatandaşın istemediği hiçbir şeyi halka dayatmayacağını belirterek, “Artık 3T siyasetinden 4T siyasetine geçtik. Önceden ’Topuk-Tekme-Tokat’ siyaseti varken, artık ’Tek Vatan-Tek Millet-Tek Bayrak-Tek Devlet’ anlayışı var” dedi.

Bakan Yıldırım, İzmir’in Bergama İlçesi’nde temaslarda bulundu. Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel ve CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç,tarafından karşılanan Bakan Binali Yıldırım'a gezisinde İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ali Aşlık, Nesrin Ulema, Aydın Şengül, İlhan İşbilen, AK Parti İzmir İl Başkanı ömer Cihat Akay eşlik etti. İlk olarak Bergama'nın Kozak bölgesindeki Yukarıbey Köyü’ne giden Yıldırım, burada köylülerin hazırladığı kahvaltıya katıldı.

Köy muhtarlarının sorunlarını dinleyen Yıldırım, yaptığı konuşmada Türkiye'de pek çok güzel şeye imza attıklarını, ülkenin tüm yollarını duble yol yaparak halkı kavuşturduklarını, havayollarınını halkın yolu yaptıklarını, yılllardır ihmal edilen demiryollarına yatırım yaparak başta hızlı tren ve banliyölerle halkın tekrar demiryollarını tercih etmesini sağladıklarını anlattı. Yıldırım, Bergama’nın Kozak bölgesinde var olan çam fıstık ağaçlarında ürün alamama konusunda gerek millletvekilleri, gerekse valilik düzeyinde çalışmalar yaptıklarını ve sorunun çözümlenmek üzere olduğunu ifade etti.

Yıldırım, “Büyükşehir Yasa Tasarısı ile Kozak bölgesinde yer alan köylerin kendilerine atadan kalan fıstık ormanlarının Büyükşehir Belediyesine geçecek olmasından dolayı rahatsız olan muhtarlarımız rahat olsunlar. Bu yerler mutlaka yeni düzenlemeyle de mahalle muhtarlıklarında kalacak” dedi.

AK Parti hükümetinin vatandaşın istemediği hiç bir şeyi halka dayatmayacağını kaydeden Yıldırım, “Artık 3T siyasetinden 4T siyasetine geçtik. Önceden ’Topuk-Tekme-Tokat’ siyaseti varken, artık ’Tek Vatan-Tek Millet-Tek Bayrak-Tek Devlet’ anlayışı var. Buraya nasıl geldik? Ülkemizdeki 72 milyon vatandaşın ay yıldız bayrağı altında toplanmasıyla geldik. Bakın 30 yılda ülkemizde terör nedeniyle 400 milyar para harcanmış ve 30 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Sadece 400 milyar lira ile iki tane İzmir ve 400 tane Boğaz köprüsü ve 20 bin kilometre otoyol yapılabilirdi. Bu yüzden vatandaşlarımız tahriklere kapılmayıp hükümetimizin uyguladığı barış sürecini izleyip destek versinler.

Şimdi bizlere soruyorlar pazarlıkta terör örgütüne ne taviz verdiniz? Size samiyetimle söylüyorum Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu halkın istediği dışında asla bir şeyi kabul etmez. Bu 11 yıldır böyle oldu” dedi.

Binalı Yıldırım daha sonra Bergama Göçbeyli beldesine geçerek geleneksel köy hayrına katıldı.

ŞEHİT BABASINDAN ÇÖZÜM SÜRECİ TEPKİSİ

Binali Yıldırım, Bergama Askleipon Restoran’da muhtarlar ve partililerle biraraya geldi. Toplantının sonundaki soru cevap bölümünde söz alan İbrahim Eroğlu, oğlu Serkan’ın 15 Mayıs 1992 tarihinde Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde şehit olduğunu belirterek, "Çözüm süreci taviz verilerek tamamlanırsa hakkımızı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a helal etmiyoruz" dedi.

Bunun üzerine Bakan Yıldırım, yanına çağırıp, oturmasını istediği şehit babasını dinledi.

İbrahim Eroğlu konuşmasında şunları söyledi:

"2005 yılında başbakanımız 'bu ülkede Kürt sorunu vardır. Ben bu sorunu çözeceğim' diyerek başlattığı süreç, bugüne geldi. Ülkede Kürt sorunu değil terör sorunu vardır. Şu an ülke Apo canisiyle ve yandaşlarıyla pazarlık yapılarak adeta onlara teslim edilmiştir. Bugün 63 kişilik akil İnsanlar Komisyonu kuruldu. Bu akil insanlar arasında bir tane bile şehit babası yok.

Kadir İnanır'ın, Lale Mansur'un, Fehmi Koru'nun canı yanmadı. Bizim canımız yandı. Başbakanımız 'Şehit aileleri bizim yanımızda' diye beyanat vermişti. Ben bu beyanata o zaman da tepki gösterdim. Bu şekilde barış sağlanırsa, sizlere hakkımı helal etmiyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. Bakan Yıldırım’ın "Peki siz ne istiyorsunuz? Bu şekilde şehit cenazelerinin ülkeye gelmesinin devamını mı istiyorsunuz?" sorusuna ise Eroğlu, "Başka bir yolla bu iş çözülsün. Fakat terörist başı ve arkadaşlarıyla pazarlık yapılması gururumu incitiyor" diye cevap verip, salondan ayrıldı.