Nişanlısının evine yakan genç kadına hapis

Adana'da kıskançlık krizine girip, birlikte yaşadığı nişanlısı sağlık memuru 33 yaşındaki Yunus Gümüş'ün evini ateşe veren, sonra da "Evi ateşe verdi, kapıyı da üzerime kilitledi" diye iftira atan tercüman Berru Özkul, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Olay geçen 5 Kasım 2012'de, merkez Çukurova İlçesi, Huzurevleri Mahallesi'nde meydana geldi.

İddiaya göre Berru Özkul, birlikte yaşadığı Yunus Gümüş'ün kendisini aldattığını düşünerek, evin salonunda bulunan perdeleri çakmakla tutuşturarak yangın çıkardı. Daha sonra da balkona çıkıp "İmdat" çığlığı attı. Çevredeki vatandaşların ihbarıyla olay yerine gelen polis ve itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, dumandan zehirlenmek üzere olan genç kadını da kurtardı.

Berru Özkul, gelen sağlık görevlilerince müdahalesi yapıldıktan sonra polise verdiği ifadesinde, evi Yunus Gümüş'ün yaktığını ileri sürdü. Olaydan bir gün sonra gözaltına alınan Yunus Gümüş, iddiaları yalanlayarak yangın sırasında evde olmadığını söyledi. Bunun üzerine Berru Özkul'un yeniden ifadesi alındı. Genç kadın, yangını kıskançlık krize girince kendisinin çıkardığını itiraf etti. İfadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Berru Özkul hakkında 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' ve 'iftira' suçlarından dava açıldı. 7 yıla kadar hapsi istenen Berru Özkul, çıktığı 6'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki savunmasında da suçunu itiraf etti.

Bir çocuk annesi Berru Özkul, "Yunus ile nişanlıydım. Birlikte yaşıyorduk. Eve başka bir kadınla gelince beni aldattığını düşündüm. O gün de geç geldi. Tartıştık, sonra evden ayrıldı. Ben de sinirlendim, evi yaktım. Gelen polislere de evi Yunus'un yaktığını söyledim" dedi. Mahkeme hakimi, sanık Berru Özkul'u 'genel güvenliği kasten tehlikeye sokma' suçundan 5 ay, 'iftira' suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Sonra da, bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.