6 Haziran 2020, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Profesörden Ürküten Kene UyarısıKene üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Barbaros Çetin mutasyona uğrayan kenelerin insan sağlığını tehdit edebileceğini söyledi.

Türkiye'nin, Suriye'ye komşu illerindeki büyükbaş hayvan ölümlerine yolaçan Afrika hastalığının (Lumpy Skin Disease) da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) gibi, göçmen kuşların taşıdığı kenelerle ülkemize gelmiş olabileceğini, ölen sığırlar üzerindeki kenelerin, bu virüsü taşıyıp taşımadıklarının mutlaka araştırılması gerektiğini ifade etti.

Afrika hastalığı olarak da adlandırılan 'Lumpy Skin Disease' nedeniyle, son günlerde Suriye'ye komşu olan illerde bulunan büyükbaş hayvanlar arasında ölümler başladı. Bu nedenle bu illerdeki birçok nokta karantinaya alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri de araştırma başlattı. Bu bölgedeki sığırların ölmesinin, özellikle sinek ve sivrisinek aracılığıyla Afrika hastalığı virüsünün yayılmasından kaynaklandığı ileri sürüldü. Dünya Gıda Örgütü'nün resmi kayıtlarında da bu virüsün 2013 yılında Türkiye'de görülmeye başladığı yer aldı.

Prof. Dr. Barbaros Çetin, Afrika hastalığı ile ilgili yaptığı tespitlerle olaya farklı bir boyut kazandırdı.

Prof.Dr. Çetin, 1944 yılında Kırım Kongo Kanamalı hastalığına neden olan kenelerin, ilk olarak Kırım'da görüldüğünü, 8 yıl sonra ise, Kongo'da ortaya çıktığını dile getirerek, "İşte bu keneler, göçmen kuşlarla Kırım'dan Kongo'ya yayıldı. Bu keneler Türkiye'ye de, yayıldı. Göçmen kuşlar hep bu hastalığa neden olan kenelerin, geniş alanlara yayılmasına yol açtı" dedi.

Aynı durumunun Afrika hastalığı için de geçerli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetin, "Afrika hastalığının yayılmasında elbette, sinek ya da sivrisinek gibi kan emen taşıyıcıların etkisi var. Ancak bunlar yapı olarak hayvanlar üzerinde pek etkili olamayabilirler. Son yıllardaki araştırmalarda, bu hastalığa ait virüsler, Afrika'da bulunan üç kene türü üzerinde de tespit edildi. Bu da bu hastalığa kenelerin de neden olduğunu ortaya çıkardı. Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi de Afrika'dan gelip Rusya'ya geçen göçmen kuşların yolu üzerinde. Dolayısıyla, tıpkı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında olduğu gibi, bu keneler göçmen kuşlar sayesinde ülkemize de gelmiş olabilir. Yani sineklerden daha etkili olarak bu keneler, hastalığın hızla yayılmasına neden olabilir. Çünkü bir kene bir seferde 22 bin yumurta bırakabilir ve virüsler bu sayede yavrulara bile geçebiliyor. Bu nedenle özellikle bu hastalıktan ölen sığırlar üzerindeki keneler de mutlaka araştırılmalı. Çünkü bu yönde bir araştırma yapılmıyor" diye konuştu.

Araştırmalar sonrasında bu kenelerde Afrika hastalığı virüsünün bulunması durumunda ona göre de tedbirler alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Barbaros Çetin, "O zaman bakanlık hemen devreye girmeli. Çünkü önümüz kurban bayramı ve bu bölgedeki hayvanlar Türkiye'nin birçok noktasına kurbanlık olarak dağılıyorlar. Dolayısıyla keneler de hastalığı yayabilirler. Bu kenelerde virüs tespit edildiği anda, bu hayvanların bulundukları bölgelerden çıkmalarına izin verilmemeli ve ona göre de önlemler alınmalı. Küçükbaş hayvanlar için aşı etkili olabiliyor ama büyükbaşlar üzerinde etkinlikleri henüz kanıtlanmadı. Bu nedenle, araştırmalar bu yönde yoğunlaştırılmalı" dedi.

İNSAN HAYATINI DA TEHDİT EDEBİLİR

Prof. Dr. Barbaros Çetin, araştırmaların aksatılmaması gerektiğini de dile getirip, araştırma olmaması durumunda ise, tıpkı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında olduğu gibi kenelerin mutasyona uğrayarak insan hayatını da tehlike altına alabileceğini söyledi. Prof.Dr. Çetin, "Bu keneler, insanlar içinde tehlikeli olmadan gerekli önlemler alınmalı. Araştırmalar yapılmalı. Her şeyden önce hayvancılığımızın geleceği için bunlar gereklidir" diye konuştu.

05 Mayıs 2014
Etiket; barbaros çetin, kırım kongo hastalığı, kene ölüm riski, kene araştırmaları Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Sporu abartmayın
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir