22 Haziran 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Remzi Kazmaz: TFF istifa etmeli  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Disiplin Kurulu üyesi ve spor hukukçusu avukat Remzi Kazmaz, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezaları ve TFF’nin durumunu eleştirdi.

  Kazmaz, TFF yönetiminin bir an önce istifa etmesi ve Kulüpler Yasası’nın da derhal çıkarılması gerektiğini savundu. Bodrum’da basın toplantısı düzenleyen Kazmaz, sürecin başından beri yanlış yönetildiğini belirterek, şunları öyledi: "Mehmet Ali Aydınlar zamanında gün gibi ortada olan olaylarla ilgili puan silme cezasına başvurulsaydı, bugün bu deprem yaşanmayacaktı. Önce Aydınlar gitti. Gelen başkan günü kurtarmaya çalıştı. Ardından 'seçilmiş' Tahkim Kurulu başkanıyla ortaya atılan 'sahaya yansımayan şike şike değildir" çok tartışıldı.

  En önemlisi bu olayları gizleyen, suçlamaların hedefini saptıran bunların üzerini örtmeye çalışan bir kısım medya günün kurtarılmasının başkahramanı oldu. Ve biz hiçbir kulübe ceza vermeyerek kırılması güç bir rekoru kırdık. Haliyle 2-3 yöneticinin dışında ceza verecek kişi bulamadık. Futbol başarılarımızla Edirne’den öteye pek geçemediğimiz Avrupa’ya bindirilmiş kıtalarla Türk’ün üstün gücünü göstermek amacıyla yöneticilerimiz ve avukatlarımızla yollara düştük. TFF üstüne düşen görevi fazlasıyla yaptı. Saklamaya çalıştığı suç unsurlarının gün yüzüne çıkmasından çok korkuyordu. Büyük riskler alarak bir yerlere verdiği sözleri tutmak isteyen yöneticiler, şimdi kafalarını ellerinin arasına almış, düşünüyorlar. Evet, ortada bir yanlış hesap vardı. Bu yanlış hesap şimdi UEFA’dan dönüyor.

  Türk futbolunda deprem etkisi yapan bu kararların artçı deprem şeklinde Türkiye’de devam edeceğini düşündüğümüzde önümüzdeki futbol sezonu bir hayli sıkıntılı geçecek." Remzi Kazmaz, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin temyize yapacakları başvuruları sonucunda en güzel kararın, Fenerbahçe’ye 2 maç, Beşiktaş’ın cezasının kalkması şeklinde çıkabileceği inancını koruduğunu belirterek, "Yöneticilerle ilgili kararda ise UEFA, ömür boyu hak mahrumiyeti verebilmek için ek rapor istediği için yapmıştır. Çünkü UEFA’da kulüplere ayrı kişilere ayrı hukuk mantığı yok. UEFA bu kararlarıyla ülkenin hukukuna yön verdi. Bu kararıyla Türk futboluna ağır bir darbe vurdu. 2013-2014 sezonu sönük ve sıkıntılı geçecek. TFF’nin eli kolu bağlandı. Şimdi yargısız infazlar başlayacak. Herkes eteğindeki taşları dökecek" dedi. Remzi Kazmaz UEFA’nın eksik karar verdiğini belirterek şöyle devam etti:

  "Öncelikle kulüplere ceza verilip, kişilerle ilgili kararın ertelenmesi ve ek rapor istenmesi kararın kendi içerisindeki çelişkisidir. Haliyle kulüpler tek başına şike yapamaz. Bu şike gerçek kişiler, yöneticiler aracılığıyla oluyorsa neden önce kişilerin durumunu açıklamadın? UEFA bu aceleci tavrıyla bu kararların adilane olması konusunda eleştiriler alacaktır. Alınan kararlardaki deliller, Türkiye’de adli yargıda devam eden mahkemelerdeki dosyalardaki mevcut delillerdir ve aldığımız kararlarda bu delilleri kullanıyorsunuz. Halbuki sportif kararlarda elde mevcut TFF kararları var. Ama TFF’de bir ceza olmadığından, adli yargı karar ve delillerini kullanmak zorunda kalıyor. Ama adli yargı kararları henüz kesinleşmedi. Bu konu tartışmalıdır." Kazmaz, artık ve kulüpler ve onların yöneticileri ile Türk futbolunun patronu TFF’nin ehil eller tarafından yönetilmesi gerektiğini belirterek, "Kulüpler bu sürecin altında kalacak.

  TFF’nin bir an önce istifa ederek gelecek sürecin önünü açması gerekir. Kulüpler Yasası’nın derhal çıkartılması Türk sporunun bir adım öne gitmesini sağlar. Devrim niteliğindeki bu yasa Türk sporunu kurtarır. Spor mahkemeleri kurulmalıdır. Artık Türk futboluna yön verenler bir grubun bir siyasi partinin veya farklı rant çevrelerinin kişileri değil, bu konuda deneyimli, ilkeli dürüst, namuslu insanlardan olmalıdır. Bu nedenle TFF delege yapısı değiştirilerek seçimlere böyle gidilmelidir" diye konuştu.

27 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD Kupası Arkas'ın
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
İzmir'de voleybol şöleni
Teniste İspanya ile işbirliği
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Eski Beşiktaşlı yıldız Fener yolunda
Trabzon gözünü İzmir'e dikti
Göztepe'de transfer şekilleniyor
Çağla İspanya'da ikinci oldu
Teniste tarihi dönem
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
Altınordu'nun 100 akı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir