19 Eylül 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sahiller Boşaldı Tatilciler Sandığa Koştu 
MUĞLA'nın turizm cenneti ilçesi Bodrum'da vatandaşlar, oy vermek için sabah saatlerinden itibaren sandığa koştu. Tıka basa dolu görüntüleriyle hafızalarda yer eden Bodrum plajları ise boş görüntüsüyle dikkati çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilçede yerleşik yaşayanlar ile tatilini burada geçiren yazlıkçılar, bugün saat 08.00'den itibaren sandık başına koştu. Öğle saatlerine rağmen Bodrum'un Gümbet, Ortakent-Yahşi ve Akyarlar gibi dünyaca ünlü plajları, boş görüntüsüyle dikkati çekti. Sandık başına giden bazı vatandaşlar, renkli görüntüler de oluşturdu. İller Bankası'ndan emekli 56 yaşındaki Hatice Ünal, 10 yaşındaki Cooker cinsi Juliet isimli köpeğiyle sandığa gelirken, eşi Hatay'da asker olan 26 yaşındaki Burcu Pekoğlu da kucağındaki 5 aylık bebeği Esile Pekoğlu ile soluğu sandıkta aldı.


VEKİL AYAYDIN "HAYIRLI, UĞURLU OLSUN"

İlçede yazlığı bulunan CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın, saat 10.00'da, Çarşı Mahallesi'nde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi'nde, 1251 nolu sandıkta oyunu kullandı. Halkın ilk kez Cumhurbaşkanını seçtiğine vurgu yapan Milletvekili Aydın, "Demokrasimiz açısından son derece önemli bir seçim bu. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah milletimize, ülkemize hayırlı ve uğurlu bir sonuç getirir" dedi. CHP Milletvekili Ayaydın, kime oy verdiğine yönelik soruya gülümseyerek, "Oylar biliyorsunuz tasnife açıktır ama oylar gizlidir. Hayırlı birine verdim" dedi.
Tiyatro oyuncusu Alev Sururi ve Ali Sururi'nin kızı Çiğdem Sururi de Ayyıldız kolyesiyle geldiği Akyarlar Mahmut Tınaztepe İlkokulu'nda oyunu kullandı. Çiğdem Sururi, "Yarına yeni ve aydınlık bir Türkiye ile uyanmak istiyoruz. Atatürk'ün kurduğu ve bize emanet ettiği Cumhuriyet'i seçeceğimiz Cumhurbaşkanı ile sürdürmek laik ve demokratik bir ülkede yaşamak için vatandaşlık görevimizi bugün seve seve yerine getiriyoruz. Asla ümidimizi yitirmedik yitirmeyeceğiz" dedi. Sanatçı Fatma Girik, eşi Memduh Ün ile Torba'da Mehmet'in Yeri adlı restoranda oyunu verdi.
Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Akyarlar Mahallesi Hacı Mahmut Tınaztepe Ortaokulu'nda 1003 numaralı sandıkta, öğleden sonra oyunu kullanacağı öğrenildi.

KUŞADASI'NDA PLAJLAR SEÇİM NEDENİYLE TURİSTLERE KALDI

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'nde, Cumhurbaşkanını seçmek için vatandaşlar sabah saatlerlerinden itibaren sandık başlarına gitti. Özellikte bayramdan sonra tıka basa dolan sahiller, seçim nedeniyle yabancı turistlere kaldı.

Her gün binlerce yerli ve yabancı tatilciye evsahipliği yapan Kadınlardenizi Plajı, seçim nedeniyle bugün sezonun en sakin gününü yaşadı. Plajda şemsiye ve şezlongların büyük bölümü boş kaldı. Sahiller turistlere kalınca seçim yasakları da uygulanamaz oldu. İçki yasağını delen turistler bir yandan güneşlendi, bir yandan içkilerini yudumladı. Yasak olmasına rağmen alkollü içki servisi yapan esnaf, "Yasağı turistlere anlatamıyoruz. 'Dolaptaki içkiyi satmıyoruz' diyemiyoruz dedi.

Kuşadası'na yakın il ve ilçelerden gelen çok az sayıdaki yerli tatilci ise oylarını kullandıktan sonra soluğu yine sahilde aldı.

MARMARİS'TE SEÇMEN ÖNCE SANDIĞA, SONRA PLAJA GİTTİ

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde seçmenler, sabah saatlerinde sandık başına gidip oylarını kullandıktan sonra plajlara akın etti.

Marmaris İlçesi'nde hava sıcaklıklarının 40 derecenin üstünde hissedilmesiyle, seçmen sabahın erken saatlerinde sandığın yolunu tuttu. Plaj terlikleri, kapri pantolon ve plaj çantalarıyla sandık başına gelen vatandaşlar, oyunu kullandıktan sonra plajlara gitti. Marmaris Belediye Halk Plajı'ndan İçmeler Mahallesi'ne kadar uzanan 11 kilometrelik plajları dolduran vatandaşlar sıcak havada denize girerek serinledi.

Yeni evlenen ve balayını Marmaris'te geçiren Remzi Yılmaz, gönüllerinden geçen bir aday olmadığı için oy kullanmadıklarını söyledi. Özel bir firmada çalışan Kübra Durmuş, kimin kazanacağını bildiği için oy kullanmadığını dile getirdi. Marmaris'e inşaat işi için gelen ve oy kullanamayan Mehmet İşler ise, "Burada bir sitenin sıva işlerini aldım. Seçime kadar bitirir ve memleketime döner oyumu kullanırım diyordum, olmadı. Türkiye şartları ortada mecbur ekmek paramızı çıkartmalıyız" dedi.

ÖNCE OY SONRA BOY VERDİLER

Antalya'da cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa giden seçmenler oy kullandıktan sonra plajın yolunu tuttu.

Kimileri de önce deniz keyfi yaptı, sonra oy kullanmaya gitti. İl genelinde seçime katılımın düşük olduğu gözlendi.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde 4385 sandıkta 1 milyon 529 bin 775 seçmenin kayıtlı olduğu Antalya'da oy kullanma işlemi sabah saat 08.00'de başladı. Oylarını erkenden kullanmak isteyenlerin sayısının az olduğu gözlenirken, bazı okullarda koridorlar boş kaldı. Oy kullananların sayısı öğle saatlerine doğru artmaya başladı. Vatandaşın oy kullandığı okullarda emniyet birimleri güvenlik önlemi alırken, okul girişlerinde seçmenlere yardımcı olmak amacıyla masalar kuruldu. Hangi sandıkta oy kullanacağını bilmeyen seçmenler için bilgisayarlı destek verildi. Bina sorumluları engelli ve yaşlı seçmenlerin oy kullanma işlemlerine yardımcı olmak için çalıştı.

HAK EDEN KAZANSIN

Pazar gününü daha iyi değerlendirmek isteyenler sabah saatlerinde oy kullanmayı tercih ettiği Antalya'da, ev kadını 28 yaşındaki Tuğçe Elevli ile ticaretle uğraşan eşi 35 yaşındaki Özgür Elevli erkenden sandığa gitti. Tuğçe Elevli, “İnşallah iyi olur. Hak eden kazansın. Gençlerimiz, çocuklarımız için önemli. Oyumuzu kullandık, yazlık yerdeyiz, evdeyiz, sonra denize gideceğiz. Çocuklarla vakit geçireceğiz. Önce görevimizi yapıyoruz, sonra denize gidiyoruz" dedi.

MUTLUYUZ, HUZURLUYUZ

Erkenden sandığa gidip oyunu kullandıktan sonra ailesiyle vakit geçirmeye hazırlanan satış sorumlusu 43 yaşındaki Halil Genç, “Mutluyuz, huzurluyuz, inşallah vatanımız, milletimiz için hayırlı uğurlu olur. Bugün günlerden pazar. Haftada bir gün tatilimiz var, çocuklarımızla denize girip eğleneceğiz" dedi.

DENİZE GİRİP OY KULLANMAYA GELDİ
Kimi seçmenler ise önce denize girip sonra oy kullanmayı tercih etti. Ayağında şort, parmakarası terlik ve başında şapkasıyla oy kullanmaya gelen 35 yaşındaki güvenlik görevlisi Alper Ergin, oy kullandıktan sonra yeniden denize gideceğini söyledi. Ergin, “Denizden geldik, sabah sporumuzu yaptık, oyumuzu kullanacağız, sonra sahile devam. Çünkü çok sıcak. Oyumuzu kullanalım, vatana milletimize hayırlı olsun" diye konuştu.

TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GELDİ
Engelli ve hasta seçmenler de sandığa gitti. Bir süredir tedavi gören 59 yaşında onkoloji hastası Aynur İyiişbilir, 56 yaşındaki kardeşi Mine İyiişbilir ile birlikte geldi. Okuldaki asansörle oy kullanacağı sandığa çıkan Aynur İyiişbilir, kardeşinin yardımıyla oyunu kullandı. 56 yaşındaki Mine İyiişbilir, ablasının 4 aydır onkoloji servisinde tedavi gördüğünü anlatırken şöyle konuştu:
“Ama vatandaşlık görevini yapmak için mutlaka gelmek istedi. Biz de tekerlekli sandalye temin ettik, şimdi oy kullanacağız."

YERLEŞİK YABANCILAR OY KULLANDI
Antalya'da yaşayan yerleşik yabancılar da sandık başına gitti. Azerbaycan uyruklu 42 yaşındaki turizmci Elvira Tükel, “Ben yabancıyım ama Türk vatandaşı oldum. Vatandaşlık görevini yerine getirdim, sandığa geldim, oy kullandım. Bundan sonra artık tatili yaşayacağız" şeklinde konuştu.
42 yaşındaki turizmci Rusya uyruklu Sevgi Olena Rozhnova ise 10 yıl önce Türk vatandaşı olduğunu aktardı. Rozhnova, “Türkiye'yi daha ileride görmek istiyorum, o yüzden seve seve her şeye yardım etmeye çalışıyorum. Oy kullandım işe gideceğim. Otelde çalışıyorum. Güzellik uzmanıyım" dedi.

OYUNU KULLANAN SAHİLE KOŞTU
Hava sıcaklığının 35 derece hissedildiği Antalya'da oy kullanan vatandaşlar sahilin yolunu tutarken, kimi de önce deniz keyfi yaptı sonra oy kullanmayı tercih etti. Sıcak havanın da etkisiyle Konyaaltı sahili hınca hınç doldu. 52 yaşındaki aşçı Meral Çam Aker, oy kullandıktan sonra serinlemek için torunu ile sahile geldi. Oyunu sabah erkenden kullandığını ifade eden Aker, “Antalya'da hava çok sıcak. Deniz cıvıl cıvıl. İnşallah bu seçim Türkiye için iyi olur" dedi.
Denizde yüzen 33 yaşındaki öğretmen Bahar Şahin ise “Oyumuzu kullandık şu an ailecek denize geldik. Milletimize hayırlı olsun" ifadesini kullandı.

33 yaşındaki elektrik teknikeri Cumhur Yürüker de “Oyumuzu kullandık. Sıcak pazar gününde oyumuzu kullandıktan sonra denize geldik. Vatandaşlık görevimizi yaptık, inşallah Türkiye için en hayırlısı neyse o olur" şeklinde konuştu.

Antalya genelinde seçimlere katılımın, geçen seçimlere oranla daha düşük olduğu gözlendi.
Kaynak: dha.com.tr
10 Ağustos 2014
Etiket; Seçim, Sandık, Tatil, Seçmen, Muğla, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Rastgele gözlük almayın
Tatil dijital geçmesin
Süte anayasa geliyor
Çeşme, dolup taşıyor
Buca Belediyesi'nden süper hediye
İzmir'de yerel seçimin yarasını sardık
Delican: Sandıktan çıkan iradeyi saygılıyız
İzmir'de seçimi izlediler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir