25 Mayıs 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sardes, UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girdi    Manisa’nın Salihli İlçesi’nde bulunan Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes ile Gölmarmara İlçesi yakınlarındaki Kral Mezarları olarak bilinen Bintepeler’in UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması, turizmcileri umutlandırdı.

    Salihli Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mustafa Uçar, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri'nin UNESCO tarafından keşfedilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Antik kent ve tümülüslerin, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Miras Komitesi'nce belirlenen 2013 Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesinin Salihli için eşsiz bir gelişme olduğunu hatırlatan Uçar, bölgenin dünya çapında tanınacağına vurgu yaptı.

    Uçar, “Sardes, tarihte altın parayı ilk bulan Lidya Krallığı’nın başkentidir, son kralları olan Krezus’un zenginliği sayesinde bilinirdi. Sardes’e Lidyalılardan sonra Persler yaklaşık 200 yıl kadar hükmetti. Sonra Büyük İskender’e şehir teslim edildi. İskender’in ölümünün ardından şehir Bergama Krallığı’na geçti. Bergamalılar, Romalılara topraklarını bağışlayınca bölgede Roma egemenliği başladı. Romalıların ikiye ayrılışından sonra Bizans dönemimi başladı. 1400’lü yıllara kadar Bizanslılar’ın hakimiyetinde olan bu topraklar, 1430 yılından sonra Osmanlı hakimiyetine geçti” ifadelerini kullandı.

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK KAZI ALANLARINDAN

   Sardes’in dünyada bulunan en büyük kazı alanlarından biri olduğunu kaydeden Uçar, “Burada tahminimize göre 75 kilometrelik bir alan vardır. Şu anda sadece Artemis ve Gimnazyum bölümü olmak üzere iki bölüm halinde gezilmektedir. Lidyalıların soylularını gömdükleri Hermos Ovası’nda yani bugünkü adıyla Gediz Ovası’nda Gölmarmara ile Salihli arasında sayabildiğimiz büyüklü küçüklü 119 tümülüsler vardır. Bu tümülüsler soyluların mezarlarıdır. Heredot tarih kitabında bu tümülüsleri Mısır’daki piramitlerle mukayese edecek kadar önemli olduğunu arz etmiştir. Anadolu’nun en büyük tümülüsü Sardes’tedir. En büyüğü son Kral Krezus’un babası Kral Alyattes’e aittir. Bu tümülüsün yüksekliği 69 metredir. Taban çevresi bin 115 metre, çapı ise 535 metredir” dedi.

DAHA İYİ TANITILACAK

    Sardes’in bugüne kadar tanıtımının iyi yapılmadığını ancak UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alındıktan sonra tanıtımının daha iyi yapılacağına değinen Uçar, “UNESCO’nun burayı keşfetmesi bile aslına gecikmiş bir olay. Bu konuda bölge insanın ve bizlerin de büyük suçu var çünkü tanıtımını kendimiz yapmayı becerememişiz. Son yıllarda dernek olarak katıldığım çeşitli toplantılarda, konferans ve sempozyumlarda ve Manisa Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlen yurtdışı gezilerinde Sardes’i tanıtması sonucunda UNESCO’nun dikkatini çekti” diye konuştu.

16 Ağustos 2013
Etiket; manisa, salihli, sardes, bintepeler, unusco, gediz ovası Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Manisa'ya dev proje
Şekeri düşürür, yağı yakar
Yangınlar azaldı, masrafları çoğaldı
Manisa'da facia: 15 ölü
Kaf Kaf, Manisa'ya acımadı
Manisaspor'un eli boş
Tarihi saati çaldılar
Manisaspor sonunu getiremedi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir