18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Soma'da İşçilere İşbaşı ÇağrısıCHP Manisa Milletvekili Özgür Özel verilen sözlere rağmen, Soma maden faciasının meydana geldiği maden ocağının da bağlı bulunduğu holding bünyesindeki diğer 2 maden ocağına madencilerin mesaj yoluyla işe çağrıldığını söyledi.

Özel, "Dayıbaşılar, 'Gelen gelir gelmeyen kendi bilir, gelmeyenin ücretini ödemeyeceğiz' diye işçilerin cep telefonuna mesajlar gönderiyor" dedi. İşçiler de cep telefonlarına gelen mesajı gösterip açıklama beklediklerini belirtti.

Soma'da facianın yaşandığı maden ocağının da bağlı bulunduğu Soma Holding bünyesindeki Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışan işçilerin sessiz eylemi, geçen cuma günü, hükümet adına yapılan açıklamanın ardından son bulmuştu. Ancak bugün saat 12.30 sıralarında CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile bir grup maden işçisi, Kaymakamlık önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Maden faciasından sonra Başbakan'ın işçilere verdiği sözlerden en önemlisinin ihlal edildiğini savunan Özgür Özel, şunları söyledi:

"Sözlerin birincisi, istemeyen hiç kimsenin madene inmeye zorlanmayacağıydı. Hatta 1 Haziran'a kadar herkes izinli sayılacaktı. Başbakan'ın ifadesine göre güvenlik önlemleri alınıncaya kadar kimse inmeyecekti madene, bunun 2- 3 ayı bulabileceğini söyledi. İlk söz kimsenin madene inmeye zorlanamayacağıydı. Bağımsız otoriteler madene girişte sorun olmayacağını, güvenli olduğunu söyledikten sonra madene girilmeli. Ancak dün (cumartesi) akşam saatlerinde 'dayıbaşılar' işçilere 'kendinizi iyi hissederseniz madene gelecekseniz' dedi. Arkadaşlar maden işçisinin kendini iyi hissetmesi başka bir şey. O 301 can da kendini iyi hissediyordu. Ama ne oldu? O maden ocağı Türkiye'nin en güvenli maden ocağı sayılıyordu, Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarının daha güvensiz olduğu söyleniyordu. Dayıbaşılar, 'Gelen gelir gelmeyen kendi bilir, gelmeyenin ücretini ödemeyeceğiz' diyor. Cep telefonuna mesajlar gönderiliyor. Önce olmadığı iddia edilen, sonra usta başı denilen, ekip başı olarak ve dayıbaşı olarak nitelendirilen kişiden gönderilen mesajlar burada, yarın işbaşı yapmaları isteniyor."

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SESLENDİ

CHP Milletvekili Özgür Özel, işçilere söz veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi buradan Başbakan ve bakanlara sesleniyoruz; Söz vermiştiniz. Gelsin biri söylesin. Bu insanlara bir cevap versinler, bu ne demek oluyor? Arkadaşları dağıtıyorlar, daha birinci prensip ertesi gün ihlal ediliyor. Biz işçilerin yanında oturduk. Kimseye eylemi bitirin bitirmeyin demedik. Gelinen noktada, beni madencilerin eşleri aileleri arıyor, bugün burada bunu konuşacağız. Sayın Bakanla, sayın Kaymakamla temas edelim, onlardan bir söz alalım. Eğer o söz madene inmeyenin de işinden olmayacağı yönünde ise sorun yok. Ya da madenin kapanmaması için nöbetçiler bırakılacaksa onu da konuşabiliriz ama bu gönderilen mesajlarla ilgili Kaymakamla görüşeceğim." Işıklar Maden Ocağı'nda çalışan 28 yaşındaki Ferdi Özmen de cep telefonuna gelen mesajı gösterdi. Mesajda, '26.05.2014 Pazar günü akşamı işbaşı yapılacaktır' notu bulunduğu görüldü. İşçiler net bir yanıt gelinceye kadar Kaymakamlık hizmet binası önünde bekleyeceklerini söyledi.

MADENE ÇAĞRI GERİ ALINACAK

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel bir grup maden işçisi ile birlikte Soma Kaymakamlığı önünde yaptığı açıklamasının ardından Kaymakam Bahattin Atçı ile görüştü. CHP'li Özel, görüşme sonrası bir açıklama daha yaptı. Facianın meydana geldiği maden ocağının da bağlı olduğu Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesindeki Işıklar Maden Ocağı'ndaki bir yöneticinin, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın bilgisi dahilinde işçilere mesaj gönderdiğini dile getirdi.

Yarın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelecek denetçilerin çalışma başlatacağını kaydeden Özel, şöyle konuştu:

"İşçi arkadaşlarımızın Ankara'da yaptığı görüşmenin ardından, buraya gelen milletvekilleri, 1 Haziran'dan önce madenlerde bir çalışma yapılmayacağını, hiç kimsenin zorla madene indirilemeyeceğini söylemeleri üzerine işçi arkadaşlar eylemlerini sonlandırdı. Ancak birkaç saat sonra, bize telefonlar yağmaya başladı, çünkü arkadaşlarımızı, genel olarak taşeron denilen, işçilerin de 'Dayıbaşı' dediği kişilerin attığı mesaj attığı bugün saat 24.00'ten itibaren madenlere inileceğini söylediklerini öğrendik. İşçiler, bu kişilerle konuştuklarında 'Bize söz verilmişti madenlere inmeyeceğiz' demeleri üzerine, 'Sizin patronunuz Başbakan mı? Size maaşı biz veriyoruz, gelen gelir gelmeyen işinden olur. Ya da gelmezsen yerine adam bulurum' gibi tehditlerle arkadaşlar madenlere inmeye zorlanmışlardır. Biz de bugün saat 12.00'de buraya geleceğimizi söyledik. Burada farklı bir tabloyla karşılaştık. Alp Gürkan'ın altındaki herkes tutuklu, facianın yaşandığı madenin bağlı olduğu holding bünyesindeki diğer maden ocağının yöneticilerinden Haluk bey, Alp Gürkan ile günde birkaç kez görüştüğünü ve bu madenle ilgili görüşlerini aktardığını, işçileri Alp Gürkan'ın bilgisi dahilinde çalışmaya çağırdıklarını, ama kendisinin inisiyatif kullanıp madenin mutlaka ayakta tutulması gerektiğini söyledi. Dayıbaşı üzerinden yapılan çağrılar da göstermiştir ki verilen sözler daha ilk günden ihlal edilmiştir."

Bakanları aradığını ancak görüşemediğini belirten Özel, şunları söyledi:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri'de bir konuşma yapıyordu, görüşemedik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile de ameliyat olması nedeniyle görüşemedik. Bu sırada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel'e ulaştık. Bu madenlerin 1 Haziran'a kadar çalışmaması gerektiğini, güvenliğiyle ilgili yapılacak incelemelerin ardından bir karar verileceğini söyledi, kendisi yarın Soma'ya gelecek.

İşçilere mesajla geri dönüş yapılacak ve işçiler madene çağrılmayacak. Yarın iş müfettişleri bu madenlere gidecek, üretim değil ama madeni ayakta tutacak çalışmaların yapılabilmesi için gönüllü çağrısında bulunulacak, tabi o da müfettişlerin oluru olduktan sonra yapılacak. Bugünden sonra iki şeyin takipçisi olacağız; birincisi hiç kimse bu geceden itibaren madenlere inmeyecek, ikincisi, daha sonra müfettişler 'Bu madene şu kadar kişi girebilir' dedikten sonra çalışılması ki onun da siyasi riski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı'nın sırtında olacak. Birileri tavşana kaç, tazıya tut diyorsa, Alp Gürkan hala dışarıdaysa ve diğer işletmenin müdürü üzerinden kalabalık azalınca yeniden işçileri madene indirmeye çalışılıyorsa, burada eski tas eski tamam bir şeyler var demektir. Buna kesinlikle izin verilmemelidir."

Sorunu bugünlük çözdüklerini, ancak maden işçilerini sahipsiz görenlerin, onları yine sömürmeye devam etmek istediğini dile getiren Özel, şöyle devam etti:

"Facianın yaşandığı madene komşu olan diğer madene de (İmbat) kimsenin girmemesi gerekiyordu. Dediler ki 'Madeni ayakta tutacak kadar işçiyi çağıracağız' ama işçilerin 3'te 2'si madende, günde 14 bin ton kömür üretiyor. Oysa şu anda üretimin yapılmaması gerekiyor olmalıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da orada üretim yapıldığını tespit etmeleri gerekiyor. Madeni ayakta tutmak için çalışma yapmak başka bir iştir, madende üretim yapmak başka bir iştir. Ayrıca sorumlu tutulmayan Alp Gürkan, işletmenin üst düzey yetkilileri tutuklu olduğu halde, talimatları taşeron üzerinden 'Hadi kömür' demeye başlamıştır. Alp Gürkan'ın sorumluluğu olmadığını düşünenlerin, Haluk beyle günde iki kez görüştüğünü göz önünde tutmak gerekmektedir. Buradaki boşluk sendikal boşluktur. İşçinin hakkını koruması gereken sendika olmalı, yapılan seçimlerin iptal olması gerekiyor. İşçiler nerede bulunmak istiyorsa o sendikaya geçmelidir. Ama herhalde kimsenin sarı sendikaya ihtiyacı yoktur. Alp Gürkan, geçmişten ders almadan burada yeni bir kadro kurmaya çalışıyor."

Açıklamanın ardından, bu durumdan tatmin olmadığını belirten işçiler, diğer işçilerle kısa süreli tartıştı. Araya girilmesiyle tartışma son buldu.

Bu arada, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka da Soma Kaymakamı Bahattin Atçı'yla kısa bir görüşme yaptı. Öte yandan Kaymakam Bahattin Atçı, işçileri verilen sözlerin yerine getirileceğine inandığını, yarından itibaren müfettişlerin kapsamlı bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

25 Mayıs 2014
Etiket; soma özgür özel, soma aylin nazlı aka, soma maden işçiler, soma dayıbaşı çağrı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Soma'da Gerginlik, Başkan İstifa Etti, İşçiler Kızgın!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir