17 Ağustos 2017, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Spor Genel Müdürlüğü, o iddiayı yalanladı    Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü, "Danıştay’ın aldığı kararla bürokratların bağımsız spor federasyonların genel kurullarında oy kullanamayacağı" iddiasını yalanladı. Spor Genel Müdürlüğü’nden bazı basın-yayın organlarında yer alan, "Danıştay’ın aldığı kararla bürokratların bağımsız spor federasyonların genel kurullarında oy kullanamayacağına" yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

   14 Temmuz 2004 tarihinde Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsü’nün yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, statüdeki maddelerden birinin Spor Genel Müdürlüğü temsilcilerinden 15 kişinin spor federasyonlarının genel kurullarında oy kullanmasına yönelik olduğuna dikkat çekildi. Çıkan haberlerde adı geçen 2004 yılı Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı adayı Mahmut Kulein’in, 15 Eylül 2004 tarihinde yürüklükteki çerçeve statünün bazı maddelerinin iptali için mahkemeye başvurduğunun hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

   "Mahkemenin ilerleyen dönemlerinde konu, Danıştay 10. Dairesi ve nihayetinde Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin 19 Mart 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan kararında mevcut çerçeve statünün dayanağı olan yasada 1 yıl içinde değişiklik yapılmasına hükmedilmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılmış ve 29 Mart 2011 tarihinde 6215 Sayılı Kanun ile 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu’nun Ek 9. maddesi değiştirilmiştir. Yapılan düzenleme ile bağımsız spor federasyonlarının genel kurul delege sayısının yüzde 10’unun genel müdürlük temsilcilerinden oluşacağı hükme bağlanmıştır.

   19 Temmuz 2012 tarihinden itibaren ise 6215 Sayılı Kanun ile değiştirilen 3289 sayılı kanunun ek 9. maddesine istinaden yürürlüğe giren Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik geçerlidir. Tüm bu kronolojik sıralamadaki gelişmelerden de anlaşılacağı gibi, son dönemde basın yayın organlarında yer alan bilgiler, 29 Mart 2011 tarihinden itibaren hükmü kalmayan eski düzenlemeyi kapsamaktadır. Dolayısıyla, basın yayın organlarında yer aldığı şekliyle bağımsız spor federasyonlarının genel kurullarında oy kullanacak delegelerin oluşumunu engelleyecek herhangi bir husus bulunmamaktadır."

04 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Rüzgar sörfünde final heyecanı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Altınordu 3 puanla başladı
Traore imzayı attı
Avrupa'da Türk günü
Bu Göztepe iş yapar
Futbolun gerçek tadı
Ömer Şişmanoğlu formayı giydi
Akhisar: 6 - Altınordu: 2
Altınordu hazır Göztepe değil
Gelişim'den sürpriz karar
Ferguson Eroğlu
Beto imzayı attı
Almanya fatihi Altınordu
Beto Göztepe'de
Altınordu'nun genç askerleri
Bornova Becker güç kazandı
TSYD'den Uslu'ya hoşgeldin ziyareti
İpek şampiyonluğu kaçırdı
Peybernes Göztepe'de
 
+ Çok okunan haberler
Rüzgar sörfünde final heyecanı
Avrupa'da Türk günü
Altınordu 3 puanla başladı
Traore imzayı attı
Bu Göztepe iş yapar
Futbolun gerçek tadı

WEB TV Tüm videolar
Yaza damga vuran düet
 
Zeki Metin-Galaksi Taksi
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir