16 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Spor Genel Müdürlüğü, o iddiayı yalanladı    Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü, "Danıştay’ın aldığı kararla bürokratların bağımsız spor federasyonların genel kurullarında oy kullanamayacağı" iddiasını yalanladı. Spor Genel Müdürlüğü’nden bazı basın-yayın organlarında yer alan, "Danıştay’ın aldığı kararla bürokratların bağımsız spor federasyonların genel kurullarında oy kullanamayacağına" yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

   14 Temmuz 2004 tarihinde Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsü’nün yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, statüdeki maddelerden birinin Spor Genel Müdürlüğü temsilcilerinden 15 kişinin spor federasyonlarının genel kurullarında oy kullanmasına yönelik olduğuna dikkat çekildi. Çıkan haberlerde adı geçen 2004 yılı Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı adayı Mahmut Kulein’in, 15 Eylül 2004 tarihinde yürüklükteki çerçeve statünün bazı maddelerinin iptali için mahkemeye başvurduğunun hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

   "Mahkemenin ilerleyen dönemlerinde konu, Danıştay 10. Dairesi ve nihayetinde Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin 19 Mart 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan kararında mevcut çerçeve statünün dayanağı olan yasada 1 yıl içinde değişiklik yapılmasına hükmedilmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılmış ve 29 Mart 2011 tarihinde 6215 Sayılı Kanun ile 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu’nun Ek 9. maddesi değiştirilmiştir. Yapılan düzenleme ile bağımsız spor federasyonlarının genel kurul delege sayısının yüzde 10’unun genel müdürlük temsilcilerinden oluşacağı hükme bağlanmıştır.

   19 Temmuz 2012 tarihinden itibaren ise 6215 Sayılı Kanun ile değiştirilen 3289 sayılı kanunun ek 9. maddesine istinaden yürürlüğe giren Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik geçerlidir. Tüm bu kronolojik sıralamadaki gelişmelerden de anlaşılacağı gibi, son dönemde basın yayın organlarında yer alan bilgiler, 29 Mart 2011 tarihinden itibaren hükmü kalmayan eski düzenlemeyi kapsamaktadır. Dolayısıyla, basın yayın organlarında yer aldığı şekliyle bağımsız spor federasyonlarının genel kurullarında oy kullanacak delegelerin oluşumunu engelleyecek herhangi bir husus bulunmamaktadır."

04 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberege1/public_html/detay.php on line 294
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Çağla'dan tarihi galibiyet
Madalya koleksiyoneri
Folkart'tan KSK açıklaması
TSYD Ege'de yılın spor ödülleri açıklandı
Berke Chelsea'nın radarında
Altınordu devler arenasında
Kupa Ziraat'ın
Voleybol şöleni başlıyor
Altınordu'ya mentör
O kupa Altınordu'nun
TSYD Efeleri İzmir'de buluşturuyor
Rol model Altınordu
Folkart-KSK gerginliği
İyi futbola devam
Helal olsun Göz Göz
Ayla Aksu şampiyonluğu kaçırdı
Ayla Aksu finalde
Altınordu yenilgiyle tanıştı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir