1 Mart 2021, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tavuklar döviz yumurtluyorYumurta sektörü, 2013 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. 2012 yılını 351 milyon dolarlık ihracatla tamamlayan Türkiye, döviz kurlarındaki artışla birlikte 2013 yılı sonunda 500 milyon dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’nin yumurta ihracatının 2002 sonrasında ciddi bir tırmanışa geçtiğini belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2002 yılında 2 milyon 194 bin dolar seviyesinde olan yumurta ihracatının 2012 yılı sonunda 351 milyon dolara ulaştığını, 2013 yılı sonunda ise 500 milyon dolarlık döviz girdisini Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti. Bunun yanında kanatlı eti ihracatımız da hızla ilerliyor. 2012 yılında 529 milyon $ ihracat gerçekleştiren sektör, mayıs ayı sonunda 251 milyon $’lık ihracata ulaştı. 

 

Yumurta ihracatına verilen desteğin sektörün talep ettiği oranlara çıkarılması durumunda sektörün bugün gerçekleştirdiği ihracat rakamını en az yüzde 50 geliştirebilecek potansiyele sahip olduğunu savunan Kızıltan, “Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda sektöre verilen destekleri arttırmamız gerekiyor ve döviz yumurtlayan tavuğu kesmememiz gerekiyor” dedi. 

KANATLI TANITIM GRUBU 20 FUARA KATILACAK

Türkiye’nin kanatlı eti ve yumurta ihracatını arttırmak için Kanatlı Tanıtım Grubu’nun yoğun bir tanıtım çalışması yürüttüğünü de anlatan Kızıltan, Kanatlı Tanıtım Grubu’nun 2013 yılında 20 fuara katılarak kanatlı eti ve yumurta tanıtımını gerçekleştireceğini dile getirdi.

 

KTG’nin Rusya’dan Japonya’ya, Malezya’dan Almanya’ya Senegal’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne dünyanın dört bir tarafında Türk yumurtasını ve kanatlı etini tanıttığını anlatan Kızıltan, şöyle konuştu; “Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefliyor. Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü olarak bu ihracata 5 milyar dolar katkı sağlamayı amaçlıyoruz. KTG, kanatlı ve yumurta sektörü için Su Ürünleri Tanıtım Grubu ise su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun tanıtım faaliyetlerini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek ve hedefleri tutturacağız.”

DÜNYA GENELİNDE İLK 10’A GİRDİK

Türkiye’nin sofralık yumurta üretiminde dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Ekiz, asıl hedeflerinin sürdürülebilir ihracatla dünya sıralamasında daha yukarılara çıkmak olduğunu söyledi.

Dünya yumurta dış ticaretinin büyük kısmının Türkiye’nin yakın coğrafyasında gerçekleştiğini kaydeden Ekiz, “Her ne kadar bölgesel yakınlık, kalite standartlarımız, hizmet kalitemiz, esnek ve hızlı ticari tavrımız avantaj olsa da sürdürülebilir ihracat için özellikle tarımsal iade gibi ihracat destekleri girdi maliyetlerimizdeki dezavantajı bir miktar kompanse edecektir. İhracat destekleri sektörün gelişimi ve dünya pazarlarındaki hakimiyeti için son derece önemlidir. Üretici/İhracatçı olarak inanıyoruz ki; sektör ihracat yapılacak desteklere kayıtsız kalmayacak kat kat fazlasıyla geri ödeyecektir. Rakamsal olarak ifade edersek, sektöre verilecek 20 milyon $ katkının 150-200 milyon $  ihracatı arttıracağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

20 Haziran 2013
Etiket; yumurta, ege, ihracaat, birliği Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
TSYD Ege'de yılın spor ödülleri açıklandı
İzmir'e Rus akını
Özel Ege'nin başarı geleneği
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir