23 Ocak 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

TGS'de Halil Hüner yeniden başkanTürkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi'nde geçtiğimiz cumartesi günü üyelerin geniş katılımıyla yapılan Olağan Genel Kurulu'nda seçilen yönetim kurulu, görev dağılımını yaptı.

Şube Başkanlığına Halil İbrahim Hüner yeniden seçilirken, Başkan Yardımcılığına Seyhan Kurtman, İdari Sekreterliğe Belma Yücel, Mali Sekreterliğe de İsmail Çetinkaya getirildi. İ

Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, yaptığı açıklamada, basın çalışanlarının, gazete, dergi, haber-fotoğraf ajansı, radyo-televizyon gibi işletmelerde sigortalı olarak çalışmaya başladığı andan itibaren yasaların koruması altında olduğunu, buna karşın bazı işletmelerde ise fikir işçilerinin sigorta bildiriminin yapılmaması ve stajer gazetecilik uygulaması nedeniyle halen aktif çalışan, haber peşinde koşan bir çok gazetecinin “kaçak işçi” durumunda olduğunu bildirdi.

Hüner, işverenlere, gazetecilerin sosyal güvenceye sahip olmaları için Basın İş Kanunu'nun yükümlülüklerine uymaları, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine de gazetecilerin ilgili kanuna göre sigorta tespitlerinin yapılması için iş yerlerinde denetim yapılması çağrısında bulundu.

Sosyal güvenceyle çalışan tüm gazetecilere de emek ve sosyal haklarını savunmak için TGS çatısı altında sendikal örgütlenmeye katılma çağrısı yapan Başkan Hüner, gazetecilerin hakettikleri hakları anayasal hakları olan sendikal örgütlenme gücüyle elde edebileceğine dikkati çekti.

Hüner, şunları kaydetti:

“Basın emekçilerinin yaşam ve çalışma koşulları gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Mesleki deformasyonun had safhaya ulaştığı, gazetecilerin gözaltına alındığı, tutuklandığı ülkemizde basın emekçileri şimdi de işsiz kalma korkusuyla karşı karşıyadır. Güçlü olabilmek için birlikte hareket etmeliyiz. Basın emekçilerinin mesleki haklarının yanı sıra ekonomik, sosyal hakları ve çıkarlarının korunması ile geliştirilmesinin yolu, güçlerini birleştirecekleri TGS'de örgütlenmekten geçmektedir.

Halkın haber alma ve doğru bilgilenme ihtiyacı, Türkiye'nin içinde bulunduğu olumsuz siyasi ve ekonomik koşullar ile uluslararası alanda yaşanan belirsizlikler nedeniyle her zamankinden daha fazladır. Tüm basın emekçilerini bu zor koşullarda, 'birlikten kuvvet doğar' düşüncesiyle TGS’ye üye olmaya ve emekçinin örgütlü gücüyle mücadele etmeye çağırıyoruz. Emeğin onuru sendikalı olmaktır.”

10 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir