19 Mayıs 2021, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Toyota Ceo'su Bozkurt: Türkiye'deki belirsizlik ekonomiyi etkiler   GEZİ Parkı olaylarının uzun soluklu olması halinde oluşacak belirsizliğin ekonomiye etki edeceğini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, döviz kurundaki yükselmeye bağlı olarak akaryakıt ve emtia akaryakıt ve emtia fiyatlarının artacağını söyledi. Toyota'nın 57'nci plazası, Antalya'nın Alanya İlçesi Tosmur Beldesi'nde törenle açıldı.

  Açılışa katılan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gezi Parkı'nın korunması amacıyla başlayan ve Türkiye'ye yayılan olayların perakende sektörünü etkilediğini belirten Bozkurt, otomotiv ve inşaat gibi sektörlerin günlük olaylardan hemen etkilenmediğini kaydetti. Olayların uzun soluklu olması halinde sektörlerinin de etkileneceğini vurgulayan Bozkurt, "Ekonomik belirsizlik olduğunda döviz yükseliyor. Döviz yükseldiğinde ise emtia fiyatları artacak, enflasyon yükselecek, faiz çıkışa geçecektir.

  Türkiye'deki belirsizlik ekonomiye etki edeceği için bütün sektörleri etkileyecektir. Türkiye artık normal seyrine kavuşsun" dedi. Dövizdeki günlük dalgalanmaların bile bütün planları alt üst ettiğine işaret eden Bozkurt, birkaç hafta daha döviz kurlarında yükselmenin devam etmesi halinde sektörlerin fiyat artışına gideceğini kaydetti. Bozkurt, döviz kurundaki yükselmenin akaryakıt ve emtia fiyatlarına da etki edeceğini söyledi. Sektörün satış rakamlarını da değerlendiren Ali Haydar Bozkurt, bu yılın ilk 5 ayında otomobil satışlarının 2012 yılına göre arttığına değindi.

  Otomobil satışları iyi olmasına karşın, hafif ticari araç satışının düşük seyrettiğine işaret eden Bozkurt, yıl sonuna kadar 860 bin civarında araç satışı tahmin ettiklerini söyledi. Türkiye'nin otomobil satışlarındaki gerçek potansiyelinin yıllık 1 milyonun üzerinde olduğuna vurgu yapan Bozkurt, "Birkaç yıl önceki cari açık nedeniyle oluşan kaygılardan otomotiv sektörü de etkilendi. Belirginlik çok önemli. Önce 1 milyon, sonraki yıl 500 bin satış, sektörün sağlıklı yapıda ilerlemesini engelledi. Zikzaklar çizen bir yapıda olmaktansa adım adım büyüyen pazar yapısına ulaşmak bizim için tercih sebebi. 1 milyonu mutlaka yakalarız, ama 800-900 bin olsun yavaş yavaş gitsin anlayışındayız" diye konuştu.

 OTOMOBİL ÜRETMEK DEĞİL MARKA YARATMAK ZOR

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil üretimi için yaptığı çağrıyı da değerlendiren Bozkurt, yerli otomobilin devlet desteği ve planlı çalışma olmadan yapılmasının çok zor olduğunu söyledi. Türk mühendislerinin yerli otomobil yapabileceğini vurgulayan Bozkurt, "Yerli otomobilden kastımız gerçekten daha önce hiçbir yerde olmayan, sıfırdan bir markayı yaratmak, yeniden Türk markası olarak dizayn etmekse bunu Türk mühendisler yapabilir. Geçmişte teknolojinin olmadığı bir dönemde 129 günde 'Devrim' markalı 2 otomobil yapılmıştı. Sıkıntı otomobili üretip dizayn etmek değil, zor olan kısmı bunu markaya dönüştürmek" dedi.

TOYOTA TÜRKİYE'NİN BABAYİĞİT MARKASIDIR

  Başbakan Erdoğan'ın, yerli otomobil yatırımı yapacak işadamı için kullandığı 'babayiğit' ifadesine de atıfta bulunan Bozkurt, "Toyota yeterince 'babayiğitlik' yapıyor. Dünyada 40 milyon adetle en çok satılan 'Corolla' modelidir. Corolla'yı nihayet önümüzdeki haftalarda Türkiye'de üretmeye başlayacağız. Satışına ise temmuz sonunda başlayıp 52 ülkeye ihraç edeceğiz. Bunun için ilave olarak 150 milyon euroluk yatırım yapılıp, 850 kişi istihdamı ve yan sanayiye ek işler çıkartıldı.

  Gerçekten yatırım, üretim ve üretilenin ihraç edilmesi anlamında Toyota Türkiye'nin 'babayiğit' markasıdır" diye konuştu. Toyota'nın 57'nci plazasının açılışı, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı AK Partili Hasan Sipahioğlu, Tosmur Belde Belediye Başkanı AK Partili Musa Özdemir, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin tarafından yapıldı. Açılışın ardından Bozkurt, Toyota Plaza Göçmentürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Göçmenoğulları'na plaket verdi.

18 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir