24 Haziran 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türk ekonomisini bekleyen en büyük tehlikeABD’nin dünya ekonomisinin kalbi olduğunu belirten ekonomistler, Türkiye’nin ABD politikalarına benzer bir yol izlemesi gerektiğini, bunun da faiz oranlarının artmasına ve büyümenin yavaşlamasına neden olacağını vurguladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner, Türkiye ekonomisini bekleyen en büyük tehlikenin ABD Merkez Bankası’nın faizleri artırması ve likiditeyi azaltması olduğunu söyledi. 2013 yılı ikinci yarısında Türkiye Ekonomisini değerlendiren Prof. Dr. Yetkiner, ülkenin ABD’ye uygun bir politika izleyeceğini kaydetti.

ABD’nin dünya ekonomisinin kalbi olduğunu, dünya ekonomilerinin kendilerine bu ülkenin durumunu baz almak zorunda olduğunu belirten Prof. Dr. Yetkiner, ABD Merkez Bankası Başkanı Prof. Ben Prof. Bernanke’nin 2014 yılında para arzını artırma stratejisinden vazgeçebileceklerini açıklamasının dünya piyasaları tam bir türbülans yaşattığını anımsattı.

Prof. Dr. Yetkiner, “Prof. Bernanke’nin açıklamalarının ardından dünya piyasaları tam bir türbülans yaşadı. Prof. Bernanke tekrar açıklama yapıp, ortada henüz kesinleşmiş bir karar olmadığını açıklamak zorunda kaldı. Ancak, ABD dünya ekonomisinin kalbidir. ABD’de likidite artışının azalması/faizlerin artması dünyada serbestçe dolaşan finans kapitalin ABD’ye geri dönmesini teşvik edecektir. Bu durumda Türkiye gibi sermayesi-kıt ülkelerin yapabileceği iki şey vardır. Finans kapitalin çıkışına izin vermek ya da faizleri ABD’ye paralel artırarak sermayeyi ülke içinde tutmaktır” dedi.

Faiz oranları artacak, büyüme yavaşlayacak

Finans kapitalin çıkışına izin verilmesi durumunda kurların artacağını, paranın değer kaybedeceğini, ithalatın pahalılaşacağını ve petrol gibi vazgeçilmesi olanaksız ürünler nedeniyle ülkede enflasyona yol açılacağını bildiren Prof. Dr. Yetkiner, bunun tercih edilebilir bir çözüm olmadığına işaret etti. Prof. Dr. Yetkiner, şunları söyledi:

“Türkiye, faizleri ABD’ye paralel artırarak sermayeyi ülke içinde tutacaktır. Bu durumda, faizler yükselir, tüketim ve yatırımlar azalır. Ekonomik büyüme yavaşlar. Borcunu döndürmek zorunda olan kamu ve özel firmalar daha ağır bir faiz yükünün altına girerler. Zaten Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan artırarak bunun sinyallerini piyasalara verdi. Ancak şu andaki görünüm piyasaların Merkez Bankası’nın bu kararından yeterince tatmin olmadığı yönündedir. Bu nedenle döviz kurları hala oynaklığını korumaktadır. O halde 2013 yılının ikinci yarısında faiz oranlarının bir miktar daha artmasını, büyüme hızının yavaşlamasını yaşayacağız. 2014 yılındaki seçimler nedeniyle hükümet harcamalarının artmasını ve hükümet bütçesinin hem harcamalar arttığı için hem de artan borçlanma maliyetleri nedeniyle bir miktar bozulmasını beklemek yanlış olmaz.”

29 Temmuz 2013
Etiket; izmir ekonomi, üniversite, hakan, yetkiner, tehlike, bernanke, abd, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir