5 Haziran 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türkiye ilk kez gebe düve ihraç ettiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde, Türkiye'nin ilk damızlık gebe düve ihracatının gerçekleştiğini söyledi. Tire'de Sarp Hayvancılık tarafından Türkmenistan'a düve ihracatının gerçekleştirilmesi nedeniyle düzenlenen programa katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, açıklamalar yaptı.

Programa Bakan Eker'in dışında İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ak Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Sarp Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Özgümüş, ithalatçı Türkmenistan firması Kotan'ın Türk Müdürü Seda Gengörü, İzmir İl Tarım Müdürü Ahmet Güldalı, Aydın İl Tarım Müdürü Salih Köksal, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gülkaynak, Tire Kaymakamı Hüseyin Ergi, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yrb. Hünkar Keleş, Tire Garnizon Komutanı Bnb. Serhan Varol, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, Tire Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Ak Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Mahmut Badem, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Velioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Tire İlçe Başkanı Kamil Yaldız, Ak Parti Tire Belediye Başkan aday adayı Mehmet Çeltikcoğlu katıldı.

Türkmenistan televizyonu programı canlı yayınladı. Halk oyunları ekibi yöresel zeybek gösterilerini sunması ile program başladı.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gülkaynak, "En büyük hayalimiz, damızlık düve ithal eden değil ihraç eden ülke olmaktı. Bugün bunu başarmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Ödemiş, Bergama ve Tire'deki çiftliklerimizdeki üretimimizi beş katına çıkardık. Ödemiş ve Bergama'da 250 baş olan hayvan sayımızı 1250 başa çıkardık" dedi.

Sarp Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Özgümüş, "2010 yılında Tekirdağ'da kurduğumuz firmamız, 2011 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve robotla sağım sistemine geçti. O zaman Tarım Bakanımız yanımızdaydı. Firmamız yine bir ilki gerçekleştiriyor ve Türkiye'nin ilk canlı büyükbaş hayvan ihracatını gerçekleştiriyor. Sayın Bakanımız yine yanımızda ve yine bizlere desteklerini sunmakta. Firmamız Sarp Hayvancılık Türkiye'de ISO 9001, 14001, 18000 ve 22000 belgelerine sahip sektördeki ilk firma olmuştur. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'a da verdiği destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ederiz" diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Çok önemli bir konuda ihracat noktasında gelmişsek, şüphesiz ki bu başta Tarım Bakanlığımız ve Hükümetimiz olmak üzere tüm üretici birliklerimizin, çiftliklerimizin ve çok değerli çiftçi ve üretici vatandaşlarımızın çalışmaları ve çabaları ile olmuştur. Bölgemiz, hayvancılık konusunda gerek çiğ süt üretimi gerekse et üretimi konusunda önemli bir merkez haline gelmiştir. Bugün burada yaşanan bu güzel çalışma ve uygulamanın ülkemizin tamamına dalga dalga yayılmasını umuyorum, diliyorum" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Bugünü hepimiz, bizler, çiftçilerimiz, Türkiye'deki tüm üreticilerimiz hatırlayacak. Bugün 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde bir ilkin gerçekleştiği bir gündür. Bugün, ülkemizin hayvan ithal eden bir ülke olmaktan çıkıp, hayvan ihraç eden bir ülke haline geldiği bir gündür. Bugün Türk çiftçisinin, besicisinin kendi yetiştirdiği yüksek kalitedeki gebe düveleri bir başka ülkeye ihracatını yaptığı bir gündür. Hayvancılık zorlu ve meşakatli bir iştir. Bu zor ve zahmetli işin altında kalkıp, Türkiye'yi bu noktalara getiren üreticilerimize, çiftçilerimize, birliklerimize teşekkür ediyoruz. Bu ilk adım küçüktür. Ama önemlidir. Bu küçük adım ile ülkemiz yerinden kalkıp yürüyüşe geçmiştir. Bu yürüyüşümüzün ilk adımıdır. İnşallah bundan sonraki adımlarımız daha da büyük ve güçlü olacaktır. Daha hızlı şekilde yürüyeceğiz ve mesafeler alacağız" dedi.

Bakan Eker sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu ihracatın, Türkiye'deki bu ilkin bu topraklarda yetişmesinin bir diğer önemli yönü var. O da şudur: Bu efeler ve mert yüreklilerin diyarı Ege ve İzmir, 19. yüzyılda Osmanlı döneminde, yine tarımda bir ilke sahne olmuştur. Osmanlı Devleti, yurt dışına ilk tarım ürünü ihracatını yine İzmir'den yapmıştır. Şimdi yine aradan bir aşırı aşkın bir süre geçmiş. Biz yine tarım ve hayvancılık adına bir ilki bu topraklarda gerçekleştiriyoruz. Bu topraklardan Türkiye'nin ilk ihraca giden büyükbaş hayvanları gönderiliyor. Bu örneklerden şunu görüyoruz. Bu toprakların insanı ve üreticisi her zaman öncü olmuştur." Konuşmalar sonrası düzenlenen plaket töreninde Cüneyt Özgümüş, Seda Gengörü ve Cemalettin Özden'e, Bakan Eker ve Vali Toprak tarafından plaket verildi.

Bakan Eker'e de Tireli keçe ustaları tarafında yapılan çoban kepeneği hediye edildi. Bakan Eker, kepenekle basına poz verdi. Daha sonra Bakan Eker ve beraberindekiler ilk sevkiyatın TIR'lara yüklenmesini yerinde izledi. Bakan Eker, hayvanların çok sağlıklı ve besili olduğunu ifade etti. Birliğin hayvan üretim çiftliğindeki tören programının bitiminden sonra Tire Süt Kooperatifi Merkezine giden ve orada kısa süre duran Bakan Eker, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Eskiyörük, Bakan Eker ve beraberindekilere Süt Kooperatifi'nin genel durumu ve çalışmaları ile ilgili olarak slayt gösterim eşliğinde bilgi verdi.

Eskiyörük ayrıca en önemli projelerinden biri olan 'Bizim Çiftlik' projesi hakkında bilgi vererek uygulanması noktasında destek istedi. Başkan Eskiyörük, 'Okul Sütü' projesinin de önemli bir proje olduğunu, üreticiler olarak devam ettirilmesini istediklerini belirterek, Tire Süt Kooperatifi olarak, Okul Sütü projesinde tedarikçi firmalar arasına alınmaları talebini ifade etti. Bakan Eker, Süt Kooperatifi ziyareti sonrasında ilçeden ayrıldı.

29 Kasım 2013
Etiket; damızlık gebe düve, gebe düve ihracatı, bakan mehdi eker, tire damızlık tören, izmir tire hayvancılık, mahmut eskiyörük Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ege'de Tarım ve Gıda Sektörü İnavasyon Günleri
İzmir'de süt kardeşliği
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Bezdiri ile etkin mücadele
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir