23 Ocak 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tutuklu sanıklara kötü haberİzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, avukatların tutuklu sanıklarla ilgili talepleri alınarak tutukluk incelemesi yapıldı. Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, sanık avukatlarının tahliye taleplerini yazılı olarak ilettiklerini; 4'üncü yargı paketi kapsamında tahliye taleplerini değerlendirmeyi planladıklarını, ancak paketin henüz onaylanmadığını, devam eden aralıksız duruşma gereği avukatların taleplerinin alınacağını ve üçer dakika beyanda bulunma süresi verileceğini söyledi.

YARGI BAĞIMSIZ MI?

Birden fazla sanığın avukatı Nevzat Güleşen davanın arkasında istihbarat örgütleri olduğunu, ihbar mailinin iddianamenin ilk sayfasındaki gibi değil, 10'uncu klasörde yer alan adresten geldiğini ve Amerika'dan gönderildiğini savunarak, “Bu davanın ardında askerin başına çuval geçiren, TSK'yı itibarsızlaştırmak isteyenler var. Bugün tutuklu sanıkların hepsini tahliye ederseniz, Başbakanın hukuk danışmanı sizi arayacak ne kadar kızgın olduğunu belirteceklerdir. Dolayısıyla biliyoruz ki tahliye edemeyeceksiniz” dedi. Nevzat Güleşen, salonda bulunan dev ekranda bir karikatür göstererek, yargının bağımsız olmadığı imasında bulundu.

ARARLARSA NE CEVAP ALACAKLARINI BİLİYORLAR

Mahkeme Başkanı Rahman ise, 21 yıldır bu mesleği yaptığını, bugüne kadar hiçbir parti lideri, siyasetçi ya da yardımcısı gibi hiç kimsenin kendisini aramadığını, ararsa ne cevabı alacağını iyi bileceklerini söyledi, “Bu konuda şahsım ve heyetim adına endişe etmem, siz de etmeyin. Mahkememiz de tabiri caizse gazla hareket etmez” karşılığını verdi. ORTADA DELİL YOK Sanık avukatı Erhan Tokatlı dosyadaki mevcut delillere bakıldığında müvekkilleri aleyhine hiçbir delil olmadığını savunarak, müvekkili Kurmay Albay İrfan Bulut hakkında iddianamedeki sunularda görev safahat bilgilerinin zamanlamasına ilişkin senkronizasyonun tutmadığını, Yunanistan'da bulunduğu dönemin iddianamede ülke içinde ya da yurtiçindeyken Atina'da gibi gösterildiğini söyledi. Tokatlı, müvekkillerinin suç örgütü olarak gösterilen oluşumla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirterek tahliyelerini talep etti.

HAKSIZ KARALAMA

Murat Ergün, aylardır tutuklu olan ve haksız karalamalara uğradığını iddia ettiği müvekkillerinin neden tahliye edilmeleri gerektiğini 3 dakikalık sürede anlatmanın kolay olmadığını ifade ederek, “İki haftadır iddianame dinledik, dinleyenlerin yüzünü kızartan bir metin dinliyoruz. İddia makamına 3 saat verseniz bu insanların neden tutuklu olmaları gerektiğini anlatamaz. O hard diskten çıkan sözde belgelerle müvekkillerimin arasında somut bağlantı kuruyorsanız askerler tasfiye edilmiyor adil bir yargılama yapılıyor derim” diye konuştu.

SUÇU YOK HALA TUTUKLU

Avukat Ahmet Serhat Soylu, müvekkillerinin 11 aydır tutuklu olduklarını, yöneltilen suçları işlediklerine dair inandırıcı somut delillerin bulunmadığını, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından gelen yazılarla bunu ıspatlamalarına rağmen hala tutuklu olduklarını, asker kişilerin kaçma ihtimali bulunmadığını; bu nedenle tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerini talep ettiklerini belirtti. Avukat Kemal Saraçoğlu, müvekkillerinin suç örgütü olduğu iddia edilen oluşumun dijital kayıtlarında sadece isimleri geçiyor diye sanık sıfatıyla yargılandığını ve haksız yere özgürlüklerinden yoksun bırakıldıklarını söyledi.

ÖZEL HAYATI İHLAL EDİLDİ

Suç örgütünün yöneticilerinden olduğu suçlamasıyla yargılanan Safiye Köten'in avukatı Ferhat Cantürk, müvekkilinin usulsüz olarak dinlendiğini, özel hayatının ihlal edildiğini belirterek, bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Cantürk, müvekkili hakkındaki tüm delillerin toplandığını, delilleri karartma şüphesinin bulunmadığını, müvekkilinin babasının Akhisar Kaymakamı olduğunu, tahliye halinde kaymakamlık konutunda kalacağını ve duruşmalara geleceğini, dolayısıyla kaçma şüphesi de bulunmadığı için tahliyesini talep ettiklerini ifade etti.

ASKERLİK YAPMADI

Suç örgütünün lideri olduğu suçlamasıyla hakkında müebbet hapis cezası istenen Bilgin Özkaynak'ın avukatı Muzaffer Sevgi Sakarya, müvekkilinin suçsuz olduğunu, iddianameyi okuyan herkesin bunu kolaylıkla söyleyeceğini belirtti. Müvekkilinin asker olmadığını, engelli olduğu için askerlik yapmadığını anlatan Sakarya, “Koordinatör olduğu söylenen şahıslarla ilişkisini ortaya koyacak hiçbir delil yoktur. Telefon konuşmalarında da böyle bir bağlantı yok. Kimi yöneticilerin otele giriş çıkışlarına kadar izlenmişken, koordinatörlerin benim müvekkelimle bir araya geldiğini gösteren hiçbir delil yok. Örgüt yöneticileri bilgileri müvekkilime nasıl iletmiştir? Bu yok iddianamede. Delil olmadan kimse yargılanamaz. Bu asker şahısları tanımaz, ilgisi yok. Çok büyük bir işletmenin başında, işinde gücündedir. Böyle bir örgütün kurulması mümkün değildir. Ne yazık ki bir komplo var, örgüt lideri aranmış ve bulunmuştur. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum, çünkü müvekkilim beraat edecektir” dedi.

TAHLİYE İSTEDİLER

Bazı avukatlar da, 357 sanığın büyük kısmı için 1 yıldan başlayan sürelerle ceza istendiğini ve çok büyük ihtimalle beraat edeceklerini, ceza alsalar bile bugüne kadar ki tutulluluk süresinin verilecek cezayı karşılayacağını belirterek tahliye talebinde bulundu. Diğer sanık avukatları da iddianamedeki delillerin dijital verilere dayandığını, atılı suçlara dair somut kanıtların olmadığını ifade ederek, sanıkların tahliyelerini talep etti. Duruşmaya öğle arası verildi.

26 Nisan 2013
Etiket; izmir, tutuklu, sanık, muvazzaf Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir