19 Şubat 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yanan ormana otel mi yapılacak?Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’de orman yangınlarıyla nasıl mücadele edildiğini anlatırken, bazı vatandaşların twitter paylaşımlarından yakındı. Bakan Eroğlu, “Twitter’da bazı vatandaşlar yanan ormanlık alanları göstererek 'buraya kaç otel olacak’ diyorlar. Son 10 yıldır iktidardayız varsa böyle bir yer gösterin onu geri alacağım. Yanan alanı başka bir amaçla vermek mümkün değil” dedi. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılı orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını anlattı. Türkiye’de 21.7 milyon hektar ormanlık alan olduğunu belirten Eroğlu, ormanlık alanların yüzde 48’inin bozuk orman niteliği taşıdığını ifade etti. Orman teşkilatının yeniden yapılandırılarak, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü işlerini yaptığını, gelir getirici ürünlere ağırlık verildiğini, ceviz, badem ağacı, defne ve fıstık çamından geçen yıl 300 milyon dolarlık ihracat yapıldığını anlattı. Bakan Eroğlu, son 10 yılda 2 milyon 800 fidanın toprakla buluşturulduğunu, geçmiş yıllarda 70 milyon fidan üretilirken geçen yıl 470 milyon fidan yetiştirildiğini ifade etti. 

DÜNYADA ÜÇÜNCÜYÜZ

Ağaçlandırma çalışmalarına önem verdiklerine dikkat çeken Eroğlu, 10 bin 200 adet orman şefliğine 10’ar okulun bahçesini ağaçlandırma talimatı verdiğini, okulların yanı sıra, hastane bahçeleri, ibadethane avluları, mezarlıkların ağaçlandırılacağını dile getirdi. Bakan Eroğlu, Türkiye’nin ağaçlandırma ve erozyonla mücadelede Çin ve Hindistan’tan sonra dünyada üçüncü sırada olduğunu öne sürdü. 

Türkiye’de orman yangınlarının yüzde 81’inin ihmal, dikkatsizlik kaza, Yüzde 11’inin kasıt, yüzde 8’nin yıldırım düşmesi nedenleriyle çıktığını belirterek, bazı vatandaşların sosyal paylaşım sitesi twitter’da yanan orman fotoğraflarını paylaşıp yorum yapmasına şu sözlerle tepki gösterdi: 

“Twitter’da bazı vatandaşlar yanan orman alanları göstererek “buraya kaç otel olacak” diyorlar. Son 10 yıldır iktidardayız varsa bir yer gösterin onu geri alacağım. Yanan alanı başka bir amaçla vermek mümkün değil. Yanan alanlar ne oluyor? Hem anayasanın maddesi var hem de benim genelgem var. Asla başka bir yere verilemez. Yanan alanlar en geç bir yıl içinde ağaçlandırılmak zorundadır. Başka amaçla kullanılması mümkün değil” dedi. 

“YANGINI ODAMDAN İZLİYORUM”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 776 adet gözetleme kulesinden 24 saat gözetleme yapıldığını, 154 kamera kullanıldığını, dumanı duyarlı kameraların en yakın merkeze alarm gönderdiğini anlattı. Bakan Eroğlu, teknoloji sayesinde orman yangınlarını odasından izleyebildiğini belirterek, “Teknolojiyi çok severim sistemi odama yerleştirdim. Kepsut’ta şu anda yangın var. Helikopterin sürücüsünün adını hızını müdahale şeklini odamdan izliyorum” dedi 

HEDEF 15 DAKİKADA MÜDAHALE

Bakan Eroğlu, teşkilatın 26 adet helikopter, 976 adet arazöz, 282 su tankeri, 504 ilk müdahale aracına sahip olduğunu, köylerde anızdan çıkan yangınlara karşı bin 614 adet su tankeri dağıtıldığını söyledi. Bakan Eroğlu, yangına müdahale süresinin 45 dakikadan 17 dakikaya indirildiğini, 15 dakikanın hedeflendiğini dile getirdi. 

“SANKİ TÜRKİYE’DE HER YER YANIYOR”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarıyla ilgili olarak basında çıkan haberlere tepki göstererek, “Basın abartıyor. Sanki Türkiye’de her yer yanıyormuş gibi yazıyor. Son 10 yılın ortalaması bin 827 yangın çıkmış. 8 bin 558 hektar alan yanmış. Yangın başına 47 dönüm. Bu yıl 30 Temmuz itibariyle bin 515 yangın çıkmış, 3 bin 431 hektar alan yanmış. Yangın başına düşen alan 2.26 hektar. Bir köşe yazarı, orman yangınlarında dünya birincisi olduğumuzu yazmış. Ne birincisi ya biz yangınla mücadelede birinciyiz. Bir şeyi doğru söylemek lazım. Türkiye, Akdeniz ülkeleri içinde yangınla mücadele en başarılı ülkedir. En ileri teknoloji bizde. Bizim en büyük derdimiz kırsal alan yangını. Haymana’da mahsulde yangın çıkmış bizi arıyorlar. Halbuki bizim böyle görevimiz yok. İnsanlık vazifesi olarak düşündük kurumun zekatı olarak düşündük ve söndürdük. Yılda 4 bin adet kırsal alan yangınına müdahale ediyoruz” dedi.


01 Ağustos 2013
Etiket; veysel, eroğlu, ormanlık, alan, iddia, otel Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Rol model Altınordu
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
Ferguson Eroğlu
Altınordu bıraktığı yerden başlayacak
10 dakikada bilimi anlattı
Galibiyet kadar değerli
92. yıldönümü armağanı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir