17 Şubat 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yazlık evlere İspanyol modeliİkincil konut olarak da adlandırılan yazlık veya mevsimlik konutların turizme kazandırılması için ülkemizde başlatılan çeşitli projeleri değerlendiren uzmanlar, toplam yatak kapasitesinin yaklaşık yüzde 75’ini ikincil konutlardan sağlayan İspanya’yı örnek gösterdi. Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferika Özer Sarı, atıl durumdaki ikincil konutların turizme nasıl kazandırılabileceğini anlattı.

Avrupa’da 49 milyon kişinin daha uzun süreli geceleme yapmak veya ev ortamının sunduğu olanaklardan faydalanmak istemeleri gibi nedenlerle ev kiralayarak tatil yaptığını belirten Doç. Dr. Gökçe Özdemir, “İkincil konutların turizmde alternatif gelir oluşturma arayışları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam etmekte. Bunun başarılı örnekleri ise Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde Mersin’de ve Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği’nin öncülüğünde Ayvalık’ta kendisini göstermiştir. Ancak ülke ekonomisine ciddi anlamda yük getiren bu ikincil konutlar için daha geniş çapta bir eylem planı hazırlanmalı. Bu eylem planıyla atıl konutlar 12 ay boyunca turizme hizmet edebilir. Ayrıca yeterli konaklama imkanı sağlanamadığı için gerçekleştirilemeyen uluslararası konferanslara ve büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapılabilir” dedi.

İSPANYA BAŞARDI

Dünyadan da örnekler sunan Özdemir, İspanya’da ikincil konutların hayata geçirilmesi için planlanan projenin başarıyla hayata geçirildiğini söyledi. Yaşar Üniversitesi akademisyeni, “İsviçre’de 250 bin otel yatak arzına karşın 1 milyon ikincil konut yatak arzı bulunmakta. İspanya’da ise yatak arzının yaklaşık yüzde 75’i ikincil konutlardan sağlanmakta. Biz de ülke olarak yeni ve farklı bir pazarla yüksek bir talep oluşturabiliriz. Bu ülke ekonomisi için büyük bir kazanç sağlayabilir” bilgisini verdi. 

Turizm tesisi olarak kullanılacak ikincil konutların haksız kazanç yaratmaması amacıyla hizmet başına vergilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Ferika Özer Sarı ise Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından hazırlanan raporu hatırlattı. Sarı, “TÜRSAB tarafından yazlık konutların kiralanması hakkında hazırlanan rapora göre Türkiye’de kullanılmayan ikincil konutların sayısı 100 bini buluyor. Bu da yıllık 2 milyar liralık vergi kaçağı yaratıyor. Bu nedenle devlet kontrolünde bir ev kiralama sistemi oluşturulabilir. Aynı veri tabanı içinde kayıt altına alınacak kiralama işlemleri ile vergi kaçağının önüne geçilebileceği gibi müşteri profili de ortaya çıkarılabilir. Öte yandan ev sahiplerine ev tadilat kredileri de sağlanabilir. Böylece konut standartları da yükseltilebilir” dedi.      

Türkiye’deki yaklaşık ikincil konut sayıları

-Karadeniz: 170 bin

-Marmara: 111 bin

-Ege: 88 bin

-Akdeniz: 80 bin

-İç Anadolu: 72 bin

-Doğu Anadolu: 23 bin

-Güneydoğu Anadolu: 6 bin

 

04 Mart 2015
Etiket; gökçe özdemir, ferika özer sarı, yazlı ispanyol model, türsab Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Fuarda Rusya fırsatı
Güldüren şikayetler!
Beyaz Cennet'e belediye talip
Film ve Diziler Turizmde Yeni Umut
Turizmcilerin gözü sosyal medyada
Kruvaziyer İzmir'in cebini doldurdu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Bezdiri ile etkin mücadele
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir