13 Ağustos 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yeni Şafak'tan rüşvet açıklamasıReza Zarrab'ın rüşvet iddiasına ilişkin ifadesinin basına yansımasının ardından 'Yeni Şafak' gazetesi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlandı.

Gazetenin ekonomi şefi Yakup Kocaman'ın Zarrab ile konuşmanın kayıtlarının olduğu ve istenirse mahkemeye sunulabileceğinin anlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"13 Ekim Pazar günü Yeni Şafak gazetesinin manşetinde 'Turkleaks' başlığıyla yayınlanan haberimin araştırma süreci kapsamında, Reza Zarrab ile 11 Ekim Cuma günü saat 17.27'de, ses kaydında dinleyeceğiniz şekilde 4 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptım.

Sayın Reza Zerrab ile hayatımda hiç karşılaşmadım, yüz yüze görüşmedim. Reza Zarrab ile üçüncü şahıslar aracılığıyla da hiçbir irtibatım olmadı. Dinleyeceğiniz ses kaydında yer alan görüşme dışında başka bir telefon görüşmesi de yapmadım. Şahsımı hedef alan iddiada bulunanlar ve maksatlı yayınlarla ilgili hukuki haklarımın saklı olduğunu beyan ederim" 13 Ekim'de manşet haber Yeni Şafak gazetesi, yurt dışından Türkiye'ye yönelik 6.2 milyar TL değerindeki dolar ve euro transferleriyle ilgili Maliye'nin vergi incelemesi başlattığını haberleştirdi.

Haber, 13 Ekim'de Türk-Leaks başlığıyla manşetten kamuoyuna duyuruldu. Rıza Sarraf ile yapılan telefon görüşmesi 11 Ekim tarihinde Yeni Şafak gazetesi Ekonomi Şefi Yakup Kocaman'ın Rıza Saraf ile yaptığı görüşme şöyle:

Yakup Kocaman: Bize bazı dökümanlar geldi. Orada sizi Maliye'ye şikayette bulunmuşlar. Sizin talimatınızla ya da çalıştığınız şirketler üzerinden yurtdışından Türkiye'ye para geldiği, vergi ödenmediği şeklinde. Bu konuyu size sormadan herhangi bir şey yapmak istemedik açıkçası.

Rıza Sarraf: Beni Bugün gazetesinden de aradılar geçen Pazartesi.. ben de dedim ki, dilediğiniz gibi haber yapın, ismim geçerse tazminat davası açacağımı söyledim. Benim bunlarla hiçbir alakam yok... Onlar da zaten benim alakam olmadığı kanaatine vardılar, haber yapmadılar... Benim Maliye'de herhangi bir sorunum yok.. araştırılacak hiçbir şeyimiz yok.. Hiçbir araştırmam da yok.

**** ****  

Yeni Şafak'ın internet sitesinde yer alan açıklama:

"İstanbul'da hükümeti hedef alan operasyonlardaki hukuk ihlallerini deşifre eden Yeni Şafak karalama kampanyasının hedefi oldu. Operasyonların sözcüsü konumundaki bazı internet siteleri ve gazeteler, Yeni Şafak'ın gözaltına alınan işadamı Rıza Sarraf'ı daha önce arayarak, Maliye Bakanlığı'nın kendisinin de isminin geçtiği bir vergi incelemesini haber yapmama karşılığında 1 milyon lira istediğini iddia etti.

GÜYA SAVCILIK İFADESİ

Siteler ve gazeteler bu çirkin iftirayı Rıza Sarraf'ın savcılıktaki ifadelerine dayandırdıklarını öne sürdüler. 'Rıza Sarraf'ın savcılık ifadesi' olarak yayınladıkları metinde Rıza Sarraf'a atfen şu ifadeler bulunuyor:

ARAYAN AVUKATTIM DEDİ

'Avukat H.K. isimli kişi bana bu haberin metnini getirdi ve de Yeni Şafak Gazetesi'nde ekonomi yazarı olduğunu söyledi. Soyadının K. olması lazım.'

BÖYLE BİRİ YOK

Oysa Yeni Şafak'ta H.K. isimli bir ekonomi yazarı bulunmuyor. Yeni Şafak'tan Sarraf'ı sadece Ekonomi Şefi Yakup Kocaman aradı. Kocaman, 13 Ekim 2013 tarihinde 'Turkleaks' manşetiyle yayınlanan haber öncesinde işadamı Rıza Sarraf'ı arayarak hakkındaki iddiaları sordu.

CEVAP HAKKI İÇİN ARADI

Kocaman cevap hakkına saygı gereği aradığı Sarraf ile yaptığı görüşmeyi de kaydetti. Rıza Sarraf dört dakika süren telefon görüşmesinde özetle hakkındaki iddiaları reddetti ve görüşme de bu şekilde sona verdi.

BİLE BİLE İFTİRA

Dün bazı internet sitelerinde karalama kampanyası başlatılması üzerine Kocaman, Yeni Şafak'ın internet sitesine bir açıklama yaparak işin aslını şu şekilde anlattı: '13 Ekim Pazar günü Yeni Şafak gazetesinin manşetinde 'Turkleaks' başlığıyla yayınlanan haberimin araştırma süreci kapsamında, Rıza Sarraf ile 11 Ekim Cuma günü saat 17.27'de, ses kaydında dinleyeceğiniz şekilde 4 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptım. Rıza Sarraf ile hayatımda hiç karşılaşmadım, yüz yüze görüşmedim. Rıza Sarraf ile üçüncü şahıslar aracılığıyla da hiçbir irtibatım olmadı. Dinleyeceğiniz ses kaydında yer alan görüşme dışında başka bir telefon görüşmesi de yapmadım. Şahsımı hedef alan iddiada bulunanlar ve maksatlı yayınlarla ilgili hukuki haklarımın saklı olduğunu beyan ederim.'

KAYIT CİHAZINI VERELİM

Yeni Şafak elindeki ses kaydını ilgili makamlara, kaydın yapıldığı cihazla birlikte teslim etmeye hazır olduğunu da açıkladı. Gerçeğin ortaya çıkması üzerine bazı siteler haberlerini kaldırırken, operasyonun sözcüsü olan bazı siteler kasıtlı olarak, 'manipüle edilmiş olması muhtemel' ifadelere dayanarak gazetemizi hedef göstermeye devam etti. 13 Ekim'de manşet haber Yeni Şafak gazetesi, yurt dışından Türkiye'ye yönelik 6.2 milyar TL değerindeki dolar ve euro transferleriyle ilgili Maliye'nin vergi incelemesi başlattığını haberleştirdi. Haber, 13 Ekim'de Türk-Leaks başlığıyla manşetten kamuoyuna duyuruldu.

Rıza Sarraf ile yapılan telefon görüşmesi 11 Ekim tarihinde Yeni Şafak gazetesi Ekonomi Şefi Yakup Kocaman'ın Rıza Saraf ile yaptığı görüşme şöyle: Yakup Kocaman: Bize bazı dökümanlar geldi. Orada sizi Maliye'ye şikayette bulunmuşlar. Sizin talimatınızla ya da çalıştığınız şirketler üzerinden yurtdışından Türkiye'ye para geldiği, vergi ödenmediği şeklinde. Bu konuyu size sormadan herhangi bir şey yapmak istemedik açıkçası.

Rıza Sarraf: Beni Bugün gazetesinden de aradılar geçen Pazartesi.. ben de dedim ki, dilediğiniz gibi haber yapın, ismim geçerse tazminat davası açacağımı söyledim. Benim bunlarla hiçbir alakam yok... Onlar da zaten benim alakam olmadığı kanaatine vardılar, haber yapmadılar... Benim Maliye'de herhangi bir sorunum yok.. araştırılacak hiçbir şeyimiz yok.. Hiçbir araştırmam da yok.

22 Aralık 2013
Etiket; yeni şafak rüşvet, reza zerrab, reza zarrab, rıza sarraf rüşvet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


17 Aralık operasyonunda flaş gelişme
Ebru Gündeş ve Tatlıses cezaevinde
Ebru Güneş Metris'te
İşte 17 Aralık Operasyonunun asıl hedefi
İşte tüm ifadeler, rüşvet isteyen müdür kim?
Egemen Bağış'tan ilk tepki
Bu uçağı Ebru Gündeş için almıştı
Ebru Gündeş önce paylaştı sonra sildi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 1 ) + Yorum Yaz
cxc
cxc
 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir