24 Haziran 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yerel seçimlerde kadınlar geriye itiliyorİzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKOKAM) Müdürü Itır Bağdadi, kadın temsilinde genel seçimlerde artış görülmesine rağmen yerel seçimlerde kadın adayların geri plana itildiğini söyledi.

Son milletvekili seçimlerinde kadınların mecliste Cumhuriyet tarihinin en yoğun temsil oranına sahip olduğunu belirten Bağdadi, “Şu anda TBMM’de kadınların temsil oranı yüzde 14’tür. Ancak yerel yönetimlere baktığımızda durum çok kötüdür, hatta kadının varlığı yerel düzeyde yoktur. 2009 yerel seçimlerinde seçilen belediye başkanlarından sadece yüzde 0.9’u kadındır. Belediye meclis üyelerinin yüzde 4.2’si ve il genel meclis üyelerinin yüzde 3.3’ü kadındır. Yerel yönetimlerde tüm bu veriler toplandığında kadının temsili yüzde 1.2’dir” diyerek, vahim tabloyu ortaya koydu.

Siyasi partilerden AK Partinin bin 445 belediye başkanlığı içinde sadece 2, CHP’nin 514 başkanlıkta 6, BDP’nin 97 başkanlıkta 14 kadın belediye başkanı olduğunu, MHP’nin ise 479 belediye başkanlığında hiç kadın belediye başkanı bulunmadığına dikkat çeken EKOKAM Müdürü Itır Bağdadi, partilerin kadının temsili konusunda sınıfta kaldığını söyledi.

“Kadın adaylar arasında ayrımcılık yapılıyor”

Siyasi partilerin kadın adaylara ihtiyaç duyduğunu ancak onlara göstermelik olarak listelerinde yer verdiğine vurgu yapan Bağdadi, “Kadın adaylar bazen partide tanınmış bir erkeğin aile üyesi olduğu için listelere giriyor. Bazen de o bölgenin önde gelen doktor, akademisyen, mühendis, mimar, öğretmen gibi kendini profesyonel anlamda tanıttığı bir noktadan partide aday gösterilebiliyor. Durum böyle olunca siyasete giren kadınlar aslında her kadını da temsil etmemektedir. Mesela toplumumuzda çok fazla ev kadını mevcutken, bunlar siyasette çok daha nadir görülmektedir. Kadın adaylar en az erkekler kadar eğitimli ve başarılıyken, çoğu zaman erkek adaylarda aranmayan özellikleri taşımak durumunda kalmaktadırlar. Bu yüzden kadın adaya açık olduğunu söyleyen partiler bile aslında her kadın adaya açık değildirler. Kadınlar arasında da ayrımcılık yapılmaktadır” diye konuştu.

“Kadınlar, toplumun yarısıdır”

Aynı sosyo-ekonomik düzeydeyken dahi kadın adayların erkek adaylara göre dezavantajlı olduğuna işaret eden Bağdadi, siyasete atılacak kadınların vizyonu olması gerektiğini, sadece kadın olduğu için aday olanların genelde elendiğini bildirdi. Her partinin vatandaşlar arasında eşit temsili sağlaması gerektiğini vurgulayan Itır Bağdadi, kadın aday göstermek isteyen siyasi partilere şu önerilerde bulundu: “Kadınlar sadece seçimden seçime değil de bir süreklilik sağlamak için her zaman siyasete dâhil edilmelidir. Onlara kendilerine güvenmelerini sağlayacak, siyaseti tanımalarına olanak verecek eğitimler verilmeli, maddi olarak onların kampanyalarının yüklerini azaltmak için bazı destekler sağlanmalıdır. Seçilebilecekleri kesin olan bölgelerin belirli bir yüzdeliğine muhakkak kadın adaylar yerleştirilmelidir. Kadınlar sadece seçimden seçime yoktur, kadınlar toplumun yarısıdır ve siyasette de varlığı olmazsa olmaz bireylerdir. Kadınların siyasi partilerin her kademesinde varlığı eşit duruma getirilmeden gerçekten katılımcı bir demokrasi içinde yaşadığımızı iddia etmek zordur.”

04 Eylül 2013
Etiket; ıtır, bağdadi, kadın, seçim, aday, izmir, ekonomi, üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir