23 Haziran 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yoğun sıvı kaybı kalp krizi nedeniİzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz, aşırı sıcaklarda sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti

İKÇÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz, aşırı sıcakların kalp sağlığına etkisini anlattı. 

Havaların ısınması ile birlikte gerek sağlıklı bireylerde daha çok ise kronik hastalığı olanlarda birçok sağlık problemi ortaya çıktığını anlatan Prof.Dr. Gürbüz, "Vücut sistemlerinin düzenli çalışabilmesi için vücut ısısının belirli aralıklarda olması gerekmektedir. Yüksek dış ortam sıcaklığı ile birlikte organizma vücut ısısını belirli aralıklarda tutmak için çeşitli mekanizmaları devreye sokar. Bu mekanizmaların temeli vücudun ısı kaybetmesini sağlamaktır. Vücut ısı kaybını 3 şekilde gerçekleştirir. Bunlar artan dış ortam ısısı ile birlikte tüm vücudumuzu saran derimizin altındaki kılcal damarlarda genişleme ve buna bağlı olarak bu bölgedeki kan akımının artması, terleme ve solunum yoluyla ısı kaybetmektir" dedi. 

RİSK GRUPLARI NELERDİR?

Yüksek sıcaklıklarda özellikle bazı gruplar risk altında olduğunu kaydeden Gürbüz, şu bilgileri verdi: "Bunlardan bazıları 75 yaşından büyükler, bebek ve çocuklar, kronik hastalığı (yüksek tansiyon, kalp hastalığı, solunum hastalığı, şeker hastalığı veya kan dolaşımı hastalığı) olanlar, aşırı şişmanlardır. Özellikle bu risk grubundakilerin çok sıcak havalarda dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar kıyafetlerde hafif, ince ve açık renkleri tercih etmek, bol sıvı tüketmek, azar azar ama sık yemek yemek, yağlı ağır ızgara türü yiyeceklerden kaçınmak, hava sıcaklığının çok yüksek olduğu saatlerde dışarıya çıkmamak, klimalı ortamlarda bulunmaya çalışmak, başımızı koruyucu şapka vs kullanmak, vücudun nemini destekleyici koruyucu kremler kullanmak, ve ağır efor gerektiren işlerden sakınmak olarak sayılabilir. Eğer bir kalp hastası ya da kronik hastalığı olan bir kişi yukarıda anlatılan basit önlemlere rağmen rahatsızlık duyuyor ise mutlaka bir sağlık merkezine başvurarak bir doktor kontrolünden geçmelidir. Hatta bazen hastanede yatarak tedavi almak bile gerekebilir."

KAN MİKTARI AZALIYOR

Damarlardaki genişlemeye bağlı olarak kalbe dönen kan miktarı azaldığını ifade eden Prof.Dr.  Gürbüz, "Bu durumda, kalp kaslara ve diğer organlara yeterli kan akışını sağlayabilmek için daha hızlı ve daha güçlü çalışmak zorunda kalır. Bu da özellikle kalp hastalarında ciddi problemlere neden olur. Kalp hastaları ile ilgili bir diğer problemde yoğun sıvı kaybı nedeniyle kan yoğunluğunda artma ve buna bağlı olarak da kalbi besleyen koroner arterlerde kan akımının yavaşlaması ve tamamen durması sonucu meydana gelen kalp krizidir. Aşırı terleme ile sıvı kaybına bağlı olarak da vücudumuz için hayati öneme sahip bazı elektrolitlerde kaybedilir. Bu da başta kalpte ritim problemleri olmak üzere pek çok probleme sebep olur" diye konuştu.

KULLANILAN BAZI İLAÇLAR OLUMSUZ ETKİLİYOR

 Kalp hastalarının kullandığı bazı ilaçlar da vücudun ısı ayarlama sistemini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Gürbüz, "Betabloker dediğimiz ilaçlar kalbi yavaşlatır, kalp hızlanamayınca serinletme sistemi de iyi çalışamaz. İdrar söktürücüler sıvı kaybını arttırır. Tuzsuz diyet rejiminde olanların da sıcağa dayanma eşiği düşer. Sıcağın etkisi devam edip önlemler alınmazsa bu durum bir kısır döngü halini alarak vücut sıvısının azalması ısı kaybını zorlaştırır, bunun sonucu vücut ısısı daha da artar" diye konuştu. 

 

24 Temmuz 2013
Etiket; sıvı, kaybı, kalp, krizi, katip, çelebi, üniversite Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Mektuptan belgesel çıktı
Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir