24 Temmuz 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yorgancılar'dan 10 numara uyarısıEge Bölgesi Sanayi Odası  (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 1 Temmuz’dan itibaren akaryakıt ürünleri haricinde kalan petrol ürünleri için sanayicilere getirilen uygunluk yazısı yükümlülüğünün ticari hayatın normal akışına hiç uygun olmadığını savundu.

Yorgancılar, “EPDK’nın kötü niyetlilere ve kötüye kullanımlara önlem alma düşüncesiyle hazırladığı anlaşılan Tebliğ ile getirilen uygunluk yazısı alınması, yenilenmesi ve kapatılması işlemleriyle bu işlemler için öngörülen ağırlaştırılmış bürokrasi, bizlerin mevcut yüklerine yeni, zahmetli, maliyetli ve üstelik ticari hayatın normal akışına hiç uygun olmayan gereksiz bir yükümlülük eklenmesi anlamına geliyor” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 24 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt İçi ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile sanayicilere “uygunluk yazısı” yükümlülüğü getirildi. Tebliğin uygulanmasına ilişkin tarih ise 1 Temmuz 2013 olarak belirlendi.

Kamuoyunda 10 numara yağ sorunu olarak bilinen ve akaryakıt dışı petrol ürünlerinin kötüye kullanılmasını engellemeye yönelik Tebliğ’in kapsamına 67 petrol ürününün girdiğini hatırlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, “Bu ürünlerin sevkiyat başına 150 kilogramı aşması halinde uygunluk yazısı alınması zorunludur. Her bir varilin yaklaşık 200 kg. olduğu varsayıldığında bu yeni uygulama sanayicinin tamamını ilgilendirmektedir” diye konuştu.

EPDK tarafından verilecek uygunluk yazısının geçerlilik süresinin her yılın 31 Aralık tarihine kadar geçerli olduğunu bu sürenin bitiminden itibaren 30 gün içinde o yıl için verilmiş uygunluk yazılarının asıllarının EPDK’ya iade edilmesi gerektiğinin altını çizen Yorgancılar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuç olarak izin süreci neredeyse akaryakıt harici petrol ürünlerinin karneye bağlanması anlamına gelmektedir. İzin için her yıl veya yıl içinde her talepte yeniden uygulanacak bir izin süreci öngörülmüştür. Tıpkı Yatırım Teşvik Belgelerindeki uygulamaya benzer olarak, alınan her uygunluk yazısının kapatma işlemi yapılacaktır. Üstelik Maliye Bakanlığı 14.12 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 421 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile söz konusu ürünlerin satışını/ithalatını yapan yaklaşık 300 firmaya 01.Eylül.2013 tarihinden itibaren elektronik fatura 2014 takvim yılı için de elektronik defter tutma zorunluluğu getirmiştir. Bu ürünlerin kimlere ve hangi miktarda satıldıkları gibi detaylar ilgili idarelerin denetim birimlerince kolayca ve anında izlenebilecektir.

‘Uygunluk yazısı’ alınabilmesi için yapılacak izin başvurusu için gerekli belgeler, belgelerin ekleri, izin süreci ve diğer hususlar sanayicilerimiz için normal ticaretin akışına ve icaplarına uymayan fuzuli yere çok ağır bir bürokrasi, maliyetli ve üretim faaliyetlerimizi olumsuz etkileyecek boyuttadır. Bu nedenle bu tebliğ ya yürürlükten kaldırılmalı ya da sanayicinin maduriyetini giderecek şekilde esnetilmelidir. ”

22 Mayıs 2013
Etiket; Yorgancılar, Ender, EBSO Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'in suyunda tehlike yok
Çamur kurutmak için güneş enerjisi
Menderes şenlendi
Uçurtmalar hazır
İZBAN Torbalı'ya uzuyor
Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir