19 Temmuz 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yorgancılar'dan cari açık ikazıEge Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sürdürülebilir büyüme için mutlaka cari açık sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Ender Yorgancılar, özellikle de 'kırılgan beşli’ olarak tanımlanan Hindistan, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye arasında en büyük cari açığa sahip ülkenin Türkiye olmasının da bu göstergenin önemini artırdığını anlattı. Yorgancılar, “Nitekim açıklanan Aralık ayı cari açık verisi sonrasında 2013 yılı için cari açığın milli gelire oranı yüzde 8'ler düzeyine gelmiş, 2011 yılından sonra Cumhuriyet tarihinin en yüksek açık düzeyine ulaşılmış ve böylece en fazla cari açık veren kırılgan beşli üyesi olma konumumuz pekişmiştir. Yani, cari açık ve finansman kalitesinin düşüklüğü, Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam etmektedir. Küresel iklimin koşulları ve Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler de dikkate alındığında bu cari açık düzeyinin Türkiye için bazı olumsuz ilave etkileri gündeme getirmesi söz konusu olabilecektir” dedi.

ALTIN İTHALATI ARTTI

Ender Yorgancılar, ithalat daha yüksek olduğu için Türkiye’nin dış ticaret dengesinin sürekli negatif bakiye verdiğini de belirtirken, 2013 Aralık ayında dış ticaretin 7.9 milyar dolar, 2013 yılının tamamında da 79.8 milyar dolarlık açık oluştuğunu ifade etti. Dış ticaret açığının cari açığın en önemli kaynağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken Yorgancılar, altın ihracatının da etkilerine işaret ederken, “Nitekim 2012 yılında 5,7 milyar dolar fazla veren altın dış ticareti, 2013 yılında 11,7 milyar dolar açık vermiştir. Böylece bu hesapta yaklaşık 16 milyar dolarlık tersine dönüş yaşanmıştır. Böylece 2012 yılında 48,4 milyar dolar olan cari açığın 2013 yılında 65 milyar dolara yükselmesinde en büyük rolü altın dış ticareti oynamıştır. Türkiye'nin uzun yıllardır net altın ithalatçısı olduğu dikkate alındığında, arızi olarak altın dış ticaretinin fazla verdiği yılı mutlaka açık veren bir yılın izleyeceğini öngörmek, bu hesaptan gelen etkilerle cari açığın iyileşmesini beklememek gerekmektedir” diye konuştu. 2013 yılını değerlendirip, bu yılki beklentileri özetleyen Yorgancılar şunları söyledi:

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI

“Türkiye cari açık sorununu makul, sürdürülebilir düzeylere getirmek durumundadır. Bunun için kısa vadeli çözüm olarak yabancı sermaye hareketlerinin sınırlandırılması veya farklı kriterlere göre farklı ve yüksek oranlarda vergilendirilmesi, mevcut makro ekonomik koşullar çerçevesinde olası değildir. Bu nedenle Türkiye’nin sıcak para bağımlılığını azaltmayı amaçlayan bir yaklaşımın, bağımlılığı yaratan kaynakları ortadan kaldırmaya odaklanması daha gerçekçi olacaktır. Orta ve uzun vadede kalıcı olabilecek çözüm, yenilenmiş ve etkinleştirilmiş bir teşvik sistemiyle Türkiye’nin ara ve yatırım mallarında dışa bağımlılığı azaltacak yatırımların hayata geçirilmesi, alternatif enerji kaynakları ile bor gibi, kayagazı gibi mevcut potansiyelin daha etkin kullanılabilmesidir. Bunun için de üretimin cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir büyümenin ana koşulu budur.”

14 Şubat 2014
Etiket; ender yorgancılar Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
"TOKİ konut yerine fabrika yapsın"
EBSO'dan pozitif ayrımcılık talebi
"Büyümeyi dış ticaret belirledi"
Sigorta sektörü yol haritasını belirledi
Ender Yorgancılar: İş kazaları kaderimiz olmasın
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir