25 Mayıs 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Zeytinyağı kalite yarışması Türkiye'deİlk Ulusal Mario Solinas natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmasına başvurular başladı. Mario Solinas Türkiye’nin en kaliteli natürel sızma zeytinyağlarını bekliyor.

Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (UZK) himayelerinde, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından,“UZK Mario Solinas Türkiye; Natürel Sızma Zetinyağı Kalite Yarışması” bu yıl UZK üyeleri arasında ilk kez ülkemizde düzenleniyor. Natürel Sızma Zeytinyağı’nın kalite kritelerinin saptanmasında ve duyusal analizin kurallarının oluşturulmasında çok büyük emek veren uzman, İtalyan asıllı Prof. Mario Solinas’tır. Prof. Mario Solinas’ı anmak ve uluslararası alanda üstün nitelikli natürel zeytinyağlarını seçmek için 2000-2001 hasat döneminden beri Madrid’de Uluslararası Zeytin Konseyi(UZK), kalite yarışması düzenlemektedir.

Dünya’nın en prestijli kalite yarışması olarak kabul edilen “Mario Solinas Kalite Yarışması”nın ulusal bölümü olan “UZK Mario Solinas Türkiye; Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması” için başvurular başladı. Başvurular 10 Mart 2017 tarihinde sona erecek.

UZZK Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, “Natürel Sızma Zeytinyağı yarışmaları arasında dünyanın en prestijli kalite yarışması olarak bilinen Mario Solinas yarışmasının UZK’da Ülkemizi temsil eden Türk Delegasyon Başkanı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile UZZK’nin çabaları sayesinde ulusal boyutu ile ülkemizde düzenlenmesi bizler için gurur vesilesi olmuştur. Bu gün, bizim girişimimizin ardından Portekiz ve diğer bazı ülkeler de ulusal Mario Solinas yarışması düzenlemek için başvuruda bulundular. Ülkemizde kalite alt yapısının geliştirilmesi, kalite algısının yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi adına önemli bir adım olacak bu yarışma ile aynı zamanda ülkemiz zeytinyağlarının dünyada daha etkin tanınması ve kalitemizin bir kez daha tescil edilmesi de sağlanmış olacaktır. Zeytinyağı üretimimizi ve ihracatımızı artırmak ve ülkemizde 1,8 kg. seviyesindeki zeytinyağı tüketimini 5 kg. seviyesine çıkarmak istiyorsak daha kaliteli zeytinyağı üretmek, zeytinyağında kalite artışını teşvik etmek en önemli hedefimiz olmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dünyada ilk defa ulusal boyutta yapılacak bu yarışmada, Uluslararası Zeytin Konseyinin tanıdığı dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan jüri üyelerinin görev alacağını belirten, Ümmühan Tibet, ”Ne kadar çok başvuru olursa o kadar iyi olur, herkesin şansı eşit, başvuru sahipleri böylesine prestijli bir yarışmada zeytinyağlarını tanıtma şansına kavuşacaklar. Numunelerin kimyasal ve duyusal analizleri akredite laboratuvarlarda yapılacak, seçkin Hocalarımızın oluşturduğu Teknik Komite tarafından uygun bulunan numuneler yarışmaya hak kazanarak uluslararası jürinin değerlendirilmesine sunulacaktır. Yoğun meyvemsi, Orta Meyvemsi ve Hafif Meyvemsi olmak üzere 3 kategoride, ilk 3’e giren ve mansiyon alanlar olmak üzere toplam 12 ödül verilecek. Ödüller 26-29 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak olan OLIVTECH Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı sırasında Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü Sayın Abdüllatif Gheidera tarafından takdim edilecektir. Sayın Abdüllatif Gheidera sadece ulusal yarışma sonuçlarını değil aynı zamanda Madrid’de yapılan Uluslararası Zeytinyağı Yarışması sonuçlarını da İzmir’de açıklayacaktır. Yani bu yarışmalarla dünya zeytinyağı sektörünün heyecanı Olivtech Fuarına taşınıyor.” diye açıkladı.

25 Şubat 2017
Etiket; uzzk, ümmühan tibet, zeytinyağı yarışması Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir